Home » Znani kierowcy » Sięgaj tylko po produkty najwyższej jakości
Znani kierowcy

Sięgaj tylko po produkty najwyższej jakości

Karolina Pilarczyk
Karolina Pilarczyk

Karolina Pilarczyk

Kierowca motorsportowy, światowej klasy zawodniczka w driftingu, czyli kontrolowanej jeździe w poślizgu, dwukrotna mistrzyni Europy w driftingu

Za sprawą między innymi Pani osiągnięć w Polsce coraz częściej mówi się o drifcie. Zauważyła Pani wzrost zainteresowania tą dziedziną sportu wśród ludzi?

Zdecydowanie tak! Kiedy zaczynałam przygodę z driftingiem niewiele osób wiedziało co to jest. Obecnie każdy poślizg samochodem jest nazywany driftingiem co nie jest oczywiście prawdą. Cieszę się jednak, że ta dyscyplina tak szybko się rozwinęła, ale nie ma się czemu dziwić – to nie tylko pokaz fantastycznych umiejętności kierowców, ale też świetne show. Samochody driftingowe są jak gladiatorzy na arenie – ludzie to kochają. 

Jak rozpocząć swoją przygodę z driftem? Jakim autem trzeba dysponować, żeby uprawiać drift?

Drifting jest przepiękną dyscypliną, ale łatwo wygląda tylko z zewnątrz, bo jednak jest to dość wymagająca jazda. Dlatego wszystkim polecam, żeby swoją przygodę zacząć od akademii driftu, żeby, pod okiem instruktora i na samochodzie, który na pewno driftuje, sprawdzić czy oby na pewno jest to coś co chcemy robić. Jeżeli drifting skradnie nasze serce, wtedy – wszystko zależy od naszego budżetu na ten cel. Ja polecam, żeby zacząć od czegoś niskobudżetowego. Trzeba pogodzić się z faktem, że ćwicząc precyzję przejazdu, samochód może zostać uszkodzony. Samochód musi być tylnonapędowy. Na szczęście dzięki naszym sąsiadom mamy dość dużo starych BMW i części zamiennych do nich. A skoro jest czegoś dużo to i ceny nie są wysokie. Idąc tym tropem – zaczynamy naprawdę z niedużym budżetem, ale trzeba się liczyć, że szybko zapragniemy różnych modyfikacji i koszty zaczną rosnąć. Zainteresowanych odsyłam na mój kanał YT, tam w jednym z filmów opowiadam krok po kroku jak zacząć przygodę z tym jakże emocjonującym motosportem.

Jako zawodowy kierowca wie Pani na pewno dużo o motoryzacji od strony technicznej. Jaka jest więc rola płynów eksploatacyjnych w funkcjonowaniu samochodu i które z nich należy wymienić po zimie?

Płyny eksploatacyjne chłodzą, smarują i chronią mechanizmy w samochodzie. Po zimie dobrze jest zrobić kompleksowy przegląd samochodu. Śnieg, lód, sól, wahania temperatur, nierówności na drodze – to wszystko może negatywnie wpłynąć na pojazd. Wymiana opon, przegląd podwozia, układu kierowniczego, zawieszenia, hamulców – to podstawowe rzeczy, które należałoby sprawdzić. Może nie od razu wymienić, ale należałoby też sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych: oleju silnikowego, oleju układu wspomagania, płynu chłodniczego i hamulcowego, także stan filtrów. Na szczęście obecnie płyny eksploatacyjne są wielosezonowe i pracują w szerokim zakresie temperatur. Np. olej silnikowy może gęstnieć przy bardzo niskich temperaturach a to może doprowadzić do szybszego zużycia silnika. Z kolei przy wysokich temperaturach silnik może się przegrzać. Dobrej jakości oleje radzą sobie z niskimi temperaturami zachowując swoje właściwości, a jednocześnie specjalne technologie chłodzące chronią silnik w wysokich temperaturach. Dlatego oleje wymienia się zgodnie z zaleceniami producenta, najczęściej raz na rok albo po określonej ilości kilometrów. Oczywiście ważny jest też sposób eksploatacji pojazdu: jak często jeździmy, czy auto stoi na dworze itp.

Jak wiadomo, nie zawsze za ceną idzie jakość. Dlaczego tak ważne jest korzystanie z produktów najwyższej jakości odnośnie do naszego bezpieczeństwa na drodze?

Ja często się śmieję, że nie stać mnie na oszczędzanie. Plus tu chodzi o nasze bezpieczeństwo, a na tym nigdy nie warto oszczędzać. Za wysoką jakością często stoją długie godziny pracy inżynierów, testów laboratoryjnych i w najbardziej ekstremalnych warunkach. Dlatego wielu producentów płynów czy części samochodowych jest tak aktywnych w motorsporcie – jest to świetny poligon doświadczalny. Jednocześnie maszyny startujące w Formule 1, Dakarze, MotoGp, Formula Drift są bardzo drogie, więc zespoły nie zaryzykowałyby używając słabych produktów. To się też przenosi na każdego użytkownika pojazdów – np. oleje silnikowe mają za zadanie zapewnienie odpowiedniego smarowanie podzespołów silnika, ale też odprowadzenia ciepła, utrzymanie silnika w czystości oraz ochronę przed korozją. Słabej jakości olej może doprowadzić do szybszego zużycia silnika, a koszt jego naprawy czy wymiany znacznie przekroczy różnicę pomiędzy olejem słabej a wysokiej jakości.

Next article