Home » Ubezpieczenia » 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem autocasco
ubezpieczenia

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem autocasco

Łukasz Kulisiewicz
Łukasz Kulisiewicz

Łukasz Kulisiewicz

Ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń

Nieplanowana naprawa samochodu może bardzo nadszarpnąć domowy budżet. Drobna stłuczka, grad czy spadająca gałąź oznacza nawet kilka tysięcy złotych dodatkowych wydatków. Nie mówiąc o kradzieży, bo wtedy zostajesz z niczym. W takich sytuacjach pomaga autocasco. To ubezpieczenie, które chroni twoją kieszeń przed płaceniem za szkodę. Na co zwrócić uwagę przy zakupie AC?

Wartość rynkowa samochodu to podstawa

Zacznij od rzetelnego określenia wartości rynkowej pojazdu. Od tego zależy suma ubezpieczenia, czyli limit, do którego ubezpieczyciel odpowiada za szkody. Ma to również wpływ na składkę – im wyższy limit, tym wyższa cena. Jeśli masz problem z wyceną samochodu, poproś o pomoc agenta ubezpieczeniowego. Musisz podać mu tylko kilka informacji: za ile kupiłeś auto, jaki jest jego wiek, przebieg oraz wyposażenie.

Suma ubezpieczenia – stała czy zmienna?

Firmy ubezpieczeniowe oferują polisy ze stałą lub zmienną sumą ubezpieczenia. W przypadku stałej sumy ubezpieczyciel, wyliczając wysokość odszkodowania, zawsze będzie brał pod uwagę wartość samochodu określoną przy zakupie polisy. Jeśli wybierzemy wariant ze zmienną sumą, ubezpieczyciel obliczy odszkodowanie na podstawie wartości auta w chwili wystąpienia szkody. Polisę ze stałą sumą ubezpieczenia poleca się przede wszystkim właścicielom nowszych aut, które szybciej tracą na wartości, zwłaszcza jeśli zostały kupione na kredyt.

Redukcja sumy ubezpieczenia w przypadku szkody

Kolejna rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę, to redukcja lub odnowienie sumy ubezpieczenia po wypłacie odszkodowania. Przyjmijmy, że ubezpieczyłeś samochód na 20 tys. zł. Doszło do stłuczki, a koszt naprawy to 5 tys. zł. Ubezpieczyciel płaci za naprawę 5 tys. zł. Jeśli w twojej polisie jest zapis o redukcji sumy ubezpieczenia, zmniejszy się ona po naprawie do 15 tys. zł. (20 tys. zł-5 tys. zł). Przy wyborze wariantu z sumą odnawialną, zawsze będzie ona wynosiła 20 tys. zł. Jeśli zdecydujesz się na opcję z redukcją, często masz możliwość późniejszego doubezpieczenia. Pamiętaj, że takie rozwiązanie może okazać się jednak droższe niż gdybyś wybrał od razu polisę z odnawialną sumą ubezpieczenia. Przemyśl, co będzie dla ciebie lepsze.

Franszyzy

Część polis oferowanych na rynku zawiera zapis o franszyzach. Oznacza to, że zapłacisz niższą składkę, jeśli zgodzisz się na częściowe pokrycie z własnej kieszeni kosztów szkody. W podstawowych polisach z reguły mamy do czynienia z franszyzą redukcyjną, zwaną też udziałem własnym. Jest to stała kwota lub procent wartości szkody, który pokrywasz sam. Możesz też spotkać się z franszyzą integralną. Określa ona kwotę, do wysokości której sam odpowiadasz za szkodę. Gdy wartość szkody przekroczy tę kwotę, ubezpieczyciel pokryje całe należne odszkodowanie.

Likwidacja szkód

Wybierając polisę, dowiedz się, jak wygląda likwidacja szkody. Przy wariancie kosztorysowym dopytaj o sposób wyceny, np. o amortyzację części. Ich zużycie oraz wiek pojazdu mogą przełożyć się na wysokość odszkodowania. W przypadku wariantu warsztatowego sprawdź, w jakim zakładzie odbywa się naprawa pojazdu. Najczęściej rekomendowany będzie warsztat sieci naprawczej ubezpieczyciela lub autoryzowana stacja obsługi danej marki. Zwróć też uwagę, czy w ramach naprawy zamontowane zostaną części oryginalne czy alternatywne. Pamiętaj, że w przypadku starszych samochodów wykorzystanie w naprawie oryginalnych części zamiennych znacznie podnosi cenę polisy. Zastanów się, który wariant warto wybrać.

Nasza rada na koniec – poświęć czas na wybór najlepszego wariantu ubezpieczenia dla siebie. Agent lub infolinia są po to, aby jak najlepiej dopasować polisę do twoich potrzeb, dlatego przejdź z nimi krok po kroku przez wszystkie warunki umowy.

Next article