Nie zawsze pamiętamy o tym, że dobrze dobrany olej to clou pracy całego silnika. Wpływa nie tylko na żywotność pojazdu, ale może również przyczynić się do ekonomicznej i ekologicznej jazdy.
Mariusz „Mario” Dziurleja
Ma ponad 20-letnie doświadczenie w motorsporcie, od 2012 roku jest konstruktorem aut driftingowych, team managerem oraz współtwórcą sportowej marki Karoliny Pilarczyk
Jak ważny jest prawidłowy dobór oleju w zapewnieniu właściwej pracy silnika?
Moim zdaniem dobór oleju to jedna z najważniejszych kwestii, o które musimy zadbać, by nasz pojazd, a dokładniej silnik, sprawnie działał. Tak jak krew w organizmie, tak olej silnikowy powoduje, że wszystko, co się porusza, co się dotyka, ociera, nie ma prawa się zatrzeć. To kluczowy element w całym układzie silnika. Nawet jeśli nasz samochód jest pojazdem z górnej półki, jego silnik prędzej czy później się zbuntuje w obliczu braku właściwego oleju.
W jaki sposób możemy zadbać o środowisko przy wyborze oleju silnikowego?
Ważne jest, by dobierać olej silnikowy zgodnie z zaleceniami inżynierów, którzy zaprojektowali dany silnik. Oni poświęcili najwięcej czasu na to, by przetestować w warunkach laboratoryjnych, który olej będzie najlepszy do stworzonej przez nich konstrukcji. Dobierając olej tradycyjnie do samochodu osobowego, należy brać pod uwagę zalecenia producenta. Taki dobór będzie optymalny. Silnik pracujący w odpowiednich warunkach smarowania będzie wytwarzał niższą temperaturę, spalał mniej paliwa, pozostawiał mniej śladu węglowego, a sam olej będzie wydajniejszy. Dzięki temu zużyjemy też mniej opakowań oleju.
To, co należy podkreślić, to fakt, że wymianę oleju należy powierzyć zaufanemu warsztatowi. Wymiana oleju silnikowego w warunkach domowych jest obecnie niemożliwa. Zużyty olej trzeba zutylizować, a jedyną firmą, jaka może to zrobić, jest profesjonalny warsztat. Dotyczy to też zużytego filtru olejowego – on również musi być odpowiednio zutylizowany. Takie niuanse także przekładają się na naszą dbałość o środowisko.
Czy dobrze dobrany olej może zmniejszyć zużycie paliwa oraz przełożyć się na bardziej ekonomiczną i ekologiczną eksploatację pojazdu?
Tak, jak najbardziej. Jak już wcześniej wspomniałem, idealnie dobrany olej (najczęściej przez specjalistów lub renomowane warsztaty) działa w sposób optymalny i przyczynia się do zmniejszenia pobierania paliwa. Wpływa to również na żywotność podzespołów. Olej jest po to, by nasz pojazd i jego serce, czyli silnik, działały jak najdłużej. Jeśli zaniedbamy kluczowy czynnik, jakim jest smarowanie, szybciej może dojść do awarii, co przekłada się na dodatkowe koszty i generuje stres u użytkownika.
Czy dobrze dobrany olej może zapewnić niższe temperatury, szczególnie w okresie letnim?
W pracy silnika bardzo ważna jest temperatura spalania. Jeśli jest ona wysoka, żywotność silnika się skraca. Gdy jesteśmy chorzy – mamy gorączkę. Podobnie jest w przypadku silnika. Stąd też zależy nam na tym, by silnik pracował w jak najchłodniejszych warunkach. Jeśli użytkujemy tradycyjny samochód i używamy optymalnie dobrany olej, uzyskamy tym samym niższą temperaturę spalania, pobraną mniejszą ilość paliwa, co w rezultacie daje same plusy. W tym miejscu chciałbym wspomnieć, by w aucie sprawdzać nie tylko temperaturę wody, ale także oleju.