Home » Stan techniczny » Olej silnikowy – dlaczego jego dobór jest kluczowy dla pracy auta?
stan techniczny

Olej silnikowy – dlaczego jego dobór jest kluczowy dla pracy auta?

Na rynku istnieje wiele dobrych jakościowo olejów silnikowych. Podczas wyboru można się pogubić. Warto jednak odpowiednio go dobrać, ponieważ wpływa pozytywnie na wiele aspektów w naszym aucie. Ochrania wszystkie podzespoły i wydłuża żywotność silnika, co może się przełożyć na utrzymanie stanu technicznego auta.

Przemysław Szafrański

TVN Turbo, NEO Garage, Motosynteza

Jak prawidłowo odczytywać oznaczenia na olejach silnikowych?

Należy sprawdzić, czy jest to olej syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny. Druga istotna kwestia to klasa olejowa. W 90 proc. (a nawet więcej) przypadków producenci aut w instrukcji podają informację, którą klasę należy stosować do danych silników. Klasa ta z kolei jest bardzo czytelna na wszystkich opakowaniach olejów silnikowych. Wystarczy ją porównać z zaleceniami producenta. Jeszcze prostszym sposobem na dobranie oleju jest podanie sprzedawcy nazwy i modelu naszego samochodu. Obecnie katalogi online są tak rozbudowane, że nie powinni oni mieć z tym problemu. My sami również możemy to sprawdzić.

Jakie parametry są kluczowe w doborze właściwego oleju do konkretnego typu pojazdu i silnika?

Kluczowa jest lepkość oleju, czyli jego konsystencja. Drugim bardzo ważnym parametrem jest temperatura pracy, czyli do ilu stopni Celsjusza przewidziany jest dany olej. Silniki pracują w różnych temperaturach, a oleje mogą inaczej zachowywać się w danym środowisku. Mamy zatem do wyboru oleje pracujące w 90-100 stopniach Celsjusza, ale też oleje przeznaczone do wyczynowych warunków, gdzie temperatury są o wiele wyższe. Warto jednak w tej kwestii radzić się profesjonalistów.

W jaki sposób przy wyborze oleju silnikowego możemy zadbać o środowisko?

Myślę, że mimo wszystko trzeba brać pod uwagę zalecenia producenta i wymieniać olej oraz filtr w warsztatach, by można było je odpowiednio zutylizować. Wymianę wraz z filtrem olejowym zalecam raz w roku lub co 10 tys. kilometrów. Warto też pamiętać, że im wyższej klasy jest olej, tym rzadziej trzeba go wymieniać. Dzieje się tak, ponieważ za wyższą jakością stoi też wydajność.

Czy dobrze dobrany olej może zmniejszyć zużycie paliwa oraz przełożyć się na bardziej ekonomiczną i ekologiczną eksploatację pojazdu?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na zmniejszenie zużycia paliwa. Są to m.in. stan techniczny pojazdu, poziom ciśnienia w oponach, a nawet wożone w bagażniku niepotrzebne nam rzeczy. Zmiennych jest naprawdę sporo. Olej ma zadanie przede wszystkim smarować elementy, które pracują w silniku. Jeśli będzie on odpowiednio dobrany, elementy będą smarowane na optymalnym poziomie, auto posłuży nam dłużej, a jego stan techniczny będzie dobry (co przekłada się m.in. na zużycie paliwa – przyp. red.). Jeśli tak nie będzie, samochód nie będzie działał jak należy, co wpłynie na żywotność silnika i wszystkich podzespołów.

Czy dobrze dobrany olej może zapewnić niższe temperatury, szczególnie w okresie letnim?

Olej rotuje w silniku, zatem niebezpośrednio, ale może wpływać na temperaturę, ponieważ zapewnia lepsze smarowanie. Bardzo istotne jest utrzymywanie oleju na odpowiednim poziomie. Jeśli go nie będzie, nie pomoże nam nawet ten najlepiej dobrany. Dlatego raz na 3 tys. przejechanych kilometrów należy sprawdzić jego poziom. Warto też zerkać co jakiś czas pod nasze auto, czy nie znajduje się pod nim kropla oleju. Kolejną kluczową kwestią jest dbanie o auto i po prostu nieoszczędzanie na oleju. Każde zatarcie silnika będzie dużo droższe niż regularna wymiana oleju silnikowego.

Next article