Home » Stan techniczny » Pojazdy z napędem hybrydowym, hybrydy plug-in czy elektryczne
Stan techniczny

Pojazdy z napędem hybrydowym, hybrydy plug-in czy elektryczne

Jakub Faryś

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

Pojazdy z napędem hybrydowym, hybrydy plug-in czy elektryczne – korzyści dla środowiska i użytkownika

W czasie jazdy samochodem z silnikiem spalinowym, można przyjąć, że przez cały czas jest spalane paliwo (benzyna lub olej napędowy), co oznacza, że do atmosfery emitowane są szkodliwe substancje, choć współczesne samochody, które spełniają normę Euro 6 emitują ich nawet o 90 proc. mniej w porównaniu do modeli sprzed trzydziestu lat.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku samochodów elektrycznych, hybrydowych, czy hybryd plug-in. Bateryjny samochód elektryczny nie emituje szkodliwych substancji tam, gdzie się porusza, ponieważ jest napędzany prądem pochodzącym z elektrowni. Tu z kolei kluczowe jest paliwo, z którego wytwarza się prąd. Inaczej wygląda emisja w przypadku elektrowni węglowej, a zupełnie inaczej – w przypadku elektrowni jądrowej. Jednakże biorąc pod uwagę średni mix energetyczny w Europie, samochody elektryczne na pewno są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż spalinowe.

Samochody hybrydowe, wyposażone w kombinowany napęd elektryczno-spalinowy szczególnie w mieście zużywają znacznie mniej paliwa niż samochody z klasycznymi napędami, dlatego ich emisja jest niższa. Jeszcze inaczej jest w przypadku hybryd plug-in, o których możemy powiedzieć, że są pojazdami, które w przypadku jazdy miejskiej mają walory środowiskowe pojazdu elektrycznego, a w przypadku dłuższych tras – zasięg pojazdu spalinowego. W przypadku samochodów wyposażonych w ten napęd kluczowe jest jednak, w jaki sposób są używane. Jeżeli chcemy w pełni korzystać z jego walorów jako samochodu elektrycznego na dystans kilkudziesięciu kilometrów dziennie, musimy pamiętać o ładowaniu baterii.

Wybierając samochód zawsze musimy określić nasze potrzeby i oczekiwania. Jeżeli mamy możliwość ładowania w domu i zwykle poruszamy się po mieście, wybór samochodu eklektycznego jest bardzo racjonalny. Jeżeli jeździmy sporo po mieście, ale dość często wyruszamy w dłuższe trasy – to na obecnym etapie, kiedy infrastruktura do ładowania nie jest jeszcze rozbudowana adekwatnie do potrzeb użytkowników, hybryda plug-in wydaje się być rozsądnym wyborem, bo przy regularnym ładowaniu możemy wykorzystać potencjał napędu elektrycznego, a w trasie mieć pewność, jaką daje nam zasięg i dostępność tankowania samochodu spalinowego. Wybór hybrydy powoduje, że nie musimy pamiętać o ładowaniu, no i szczególnie w mieście możemy cieszyć się niższym zużyciem paliwa.

Większość rządów państw europejskich chcąc walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, a przede wszystkim z emisją CO₂ wprowadza różne zachęty mające na celu nakłonienie kierowców by przesiadali się z samochodów spalinowych do aut niskoemisyjnych. Największymi przywilejami cieszą się samochody elektryczne, bo prawie już we wszystkich krajach europejskich oferowane są dopłaty do ich zakupu lub systemy wsparcia jak np. ułatwienia podatkowe. Inną formą są zachęty pozafinansowe – np. dedykowane, bezpłatne miejsca parkingowe, pozwolenia na wjazd do centrów miast czy poruszanie się po buspasach. Na skromniejsze zachęty mogą liczyć właściciele hybryd i hybryd plug-in, choć w Polsce mają niższą stawkę podatku akcyzowego.

Przed wyborem napędu należy uwzględnić wiele czynników, ale kluczowe jest TCO, czyli całkowity koszt eksploatacji pojazdu, który uwzględnia m.in. koszt zakupu pojazdu, koszt eksploatacji – w tym paliwa/prądu oraz możliwe do uzyskania ulgi finansowe. Konieczne jest uwzględnienie własnych potrzeb i oczekiwań. Jeżeli poruszamy się głównie po mieście i mamy możliwość codziennego ładowania baterii we własnym garażu – koszty eksploatacyjne dla samochodów bateryjnych i hybryd plug-in będą zdecydowanie niższe niż w przypadku korzystania z samochodu z napędem klasycznym. W czasie jazdy po mieście zużycie paliwa w samochodzie z napędem hybrydowym też będzie zdecydowanie niższe. Ponadto istotne są indywidualne preferencje nabywcy, które – nawet pomimo wyższego TCO – mogą okazać się decydujące przy ostatecznym wyborze samochodu.

Next article