Home » Stan techniczny » Obowiązkowa check lista na wiosnę
Stan techniczny

Obowiązkowa check lista na wiosnę

Adam Klimek
Adam Klimek

Adam Klimek

Znany z zamiłowania do samochodów z duszą, produkowanych w niewielkich seriach i posiadających ciekawą historię. Dając drugie życie wybranym modelom, spełnia swoje marzenia. Wiosną, od 15 kwietnia, na antenie TVN Turbo poprowadzi nowy program „Samochód marzeń Adama Klimka” oraz stoczy kolejny warsztatowy pojedynek z Grzegorzem Dudą, w programie „Klimek kontra Duda”, kolejny sezon już od 15 marca.

Nowe warunki na drodze dają nowe wyzwania naszym autom. Jaka jest obowiązkowa check lista dla każdego kierowcy podczas przygotowania auta na wiosnę po sezonie zimowym?

Wiosna sprzyja porządkom to również dobry moment na zadbanie o nasze pojazdy, kosmetykę zaczynamy od mycia podwozia z zastosowaniem preparatów, które neutralizują sól drogową lub inne „specjały” stosowane do usuwania oblodzenia na drogach niemal całego świata. Takie mycie to minimalizacja ryzyka pojawienia się korozji podwozia, ale trzeba pamiętać również o nadwoziu, porządne mycie plus woskowanie przywróci dawny blask, jak również zabezpieczy przed zgubnym działaniem promieni UV.

Pranie tapicerki proponuję odłożyć na późną wiosnę, gdzie słońce i wysoka temperatura umożliwi dokładne osuszenie czyszczonych elementów, jeśli dobrze nie wysuszymy wnętrza po praniu to pojawi się nieprzyjemny zapach, który bardzo trudno będzie usunąć z pojazdu. Warto również układ klimatyzacji poddać pełnej kontroli i serwisowi. Najlepiej zrobić to na wiosnę, wtedy mamy szansę na szybką obsługę lub ewentualną naprawę.

Jak wiadomo, nie zawsze za ceną idzie jakość. Jak ważne jest przykładanie wagi do korzystania z produktów najwyższej jakości odnośnie do naszego bezpieczeństwa na drodze?

Wszystkie elementy, czy też podzespoły mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo powinny być dopasowane do danego modelu samochodu. To oznacza, że muszą spełniać normy producenta pojazdu. I chodź wiem, że czasem niektóre podzespoły są „piekielnie” drogie to nie możemy zapominać, że życie i zdrowie jest bezcenne.

Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych naszego samochodu jest olej silnikowy. W jaki sposób wybór dobrze dobranego produktu najwyższej jakości może wpłynąć na pracę i wydłużenie żywotności naszego silnika? Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego oleju silnikowego?

Olej silnikowy oprócz smarowania ruchomych części musi również odprowadzać ciepło i oczyszczać silnik ze szkodliwych substancji, które powstają w procesie spalania. Warto pamiętać, że w samochodach, które są eksploatowane na krótkich dystansach należy częściej wymieniać olej.

Każdy kierowca powinien wiedzieć jaki olej stosowany jest w jego samochodzie. Nie wystarczy znać tylko jego lepkość, bo np. jest około dziesięciu rodzajów oleju o popularnej lepkości 5W30, dlatego warto mieć zapasowy litr w bagażniku na dolewkę.

Najlepszy olej do każdego silnika bez względu na przebieg to taki, który spełnia wskazania producenta pojazdu. Niezbędne informacje dotyczące lepkości oraz zalecanych norm można znaleźć w instrukcji obsługi naszego samochodu lub na stronach producentów oleju.

W kwietniu na antenie TVN Turbo stratuje mój nowy program „Samochód marzeń Klimka”. Będzie to program poradnikowy, mocniej zagłębię się w poszczególne procesy renowacji. Wskażę na które elementy przy remoncie musimy zwrócić uwagę, bo realnie podniosą wartość samochodu. Zobaczycie, jak dostosować samochód sprowadzony zza granicy do polskich dróg, zwracając uwagę na niuanse jak lusterka, oświetlenie, homologacja świateł. W 10 odcinkach pokaże wszystkie aspekty przygotowania samochodu, efektem końcowym będzie „wymarzony” samochód.

Jest Pan najpopularniejszym mechanikiem w kraju, skąd w Panu taka fascynacja motoryzacją?

Fascynacja motoryzacją, a w szczególności budową i działaniem różnych urządzeń oraz pojazdów pojawiła się u mnie dość wcześnie. Myślę, że były to początki szkoły podstawowej. Co ciekawe w naszej rodzinie nie ma żadnych tradycji motoryzacyjnych. Mam cichą nadzieję, że to właśnie ja ją zapoczątkuję. Mój syn, który ma 13 lat jest od urodzenia przesiąknięty motoryzacją i liczę na to, że tak już zostanie.

Next article