Home » Stan techniczny » Bezpieczne auto = dopasowane produkty najwyższej jakości
Stan techniczny

Bezpieczne auto = dopasowane produkty najwyższej jakości

Adam Klimek
Adam Klimek

Adam Klimek

Prowadzący programy „Samochód marzeń: kup i zrób” oraz „Klimek kontra Duda” na antenie TVN Turbo

Nowe warunki na drodze dają nowe wyzwania naszym autom. Jaka jest obowiązkowa check lista dla każdego kierowcy podczas przygotowania samochodu na okres jesienno-zimowy?

Niezależnie od tego czy jeździmy nowiuteńkim egzemplarzem prosto z salonu, czy też wysłużonym autem bezwzględnie musimy przygotować go do nadchodzącej pory roku. Okres jesienno-zimowy jest wymagający, dlatego warto zweryfikować następujące elementy:

  • Płyny eksploatacyjne, olej silnikowy, płyn chłodzący, płyn hamulcowy, płyn do spryskiwaczy szyb – warto wcześniej zainteresować się przejściem za preparaty zimowe, ponieważ wtedy unikniemy sytuacja, gdzie pozostałości letniego płyny przymarzają w przewodach lub dyszach.
  • Olej przekładniowy – w okresie niskich temperatur to właśnie olej, który znajduję się w przekładniach może sprawić wiele problemów – warto to skontrolować, a najlepiej wymienić ten olej, gdyż z moich obserwacji wynika, że nawet mechanicy zapominają o jego wymianie.
  • Wycieraczki, filtr kabiny i akumulator – to kolejne elementy do sprawdzenia – szczególnie ważny jest akumulator, gdyż w nowoczesnych konstrukcjach, jeśli zapomnimy o jego regularnej kontroli to zazwyczaj odmówi współpracy w najmniej odpowiednim momencie i co gorsza najczęściej dzieje się to bez żadnych poprzedzających objawów.

Ponadto warto zadbać o oświetlenie i zakup zapasowych żarówek. W samochodach jest bardzo wiele modeli żarówek – różnią się mocą, barwą oraz sposobem obsadzenia/montażu. Wielu żarówek pomocniczych nie znajdziemy na przydrożnej stacji paliw, dlatego warto się w nie zaopatrzyć w specjalistycznych sklepach.

Jak wiadomo, nie zawsze za ceną idzie jakość. Jak ważne jest przykładanie wagi do korzystania z produktów najwyższej jakości odnośnie do naszego bezpieczeństwa na drodze?

Wszystkie elementy, czy też podzespoły mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo powinny być dopasowane do danego modelu samochodu. To oznacza, że muszą spełniać normy producenta pojazdu.

Obecnie zakup nowych opon czy części do naszego samochodu trwa chwile, a wszystko możemy zrobić za pomocą jednej platformy. Czym kierować się podczas i na co uważać podczas takich zakupów?

Zgadzam się, obecnie zakup opony jest bardzo prosty. Wystarczy wejść na stronę jednego z wielu sklepów internetowych i wyszukać odpowiedni rozmiar. Niemniej jednak należy uważnie przeczytać informację podane na etykiecie danej opony i dopasować wybór do własnych potrzeb. Z doświadczenia wiem, że z tym zazwyczaj kierowcy mają najwięcej problemów. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że opony asymetryczne doskonale sprawdzają się na drogach ekspresowych i autostradach, czyli w sytuacjach, w których jest więcej błota pośniegowego niż samego śniegu. Natomiast opony kierunkowe i symetryczne dobrze sprawują się w kopnym śniegu.

Warto pamiętać, że proces starzenia się opon w przypadku najtańszych propozycji przebiega dość szybko i zdarzały się sytuacje, że opona po dwóch sezonach była popękana i twarda – krótko mówiąc nadawała się tylko do wymiany.

Jest Pan najpopularniejszym mechanikiem w kraju, skąd w Panu taka fascynacja motoryzacją?

Fascynacją motoryzacją, a w szczególności budową i działaniem różnych urządzeń i pojazdów pojawiło się u mnie dość wcześnie. Myślę, że były to początki szkoły podstawowej. Co ciekawe w naszej rodzinie nie ma żadnych tradycji motoryzacyjnych. Mam cichą nadzieję, że to właśnie ja ją zapoczątkuję. Mój syn, który ma 13 lat jest od urodzenia przesiąknięty motoryzacją i liczę na to, że tak już zostanie.

Adam Klimek
Next article