Home » Stan techniczny » Nie ma bezpiecznego auta bez bezpiecznych opon
Stan techniczny

Nie ma bezpiecznego auta bez bezpiecznych opon

W kontekście bezpiecznej jazdy bardzo często skupiamy się na odpowiedniej prędkości dopasowanej do warunków panujących na jezdni oraz stanu technicznego naszego pojazdu. Zapominamy czasem jednak o najważniejszym aspekcie, jakim są opony – płaszczyźnie, która jest jedynym punktem styku naszego auta z podłożem. Dobrze dobrane opony stanowią podstawę bezpiecznej jazdy, szczególnie w okresie zimowym.

Przemysław Szafrański

TVN Turbo, NEO Garage, Motosynteza

Dlaczego warto wymieniać opony na zimowe?

Ze względu na fakt, że opona zimowa jest wykonana z miękkiej, nietwardniejącej w niskich temperaturach mieszanki, stanowi jedyne rozwiązanie gwarantujące nam przyczepność oraz bezpieczeństwo w zimowych warunkach. Opona zimowa jest wyposażona w wiele tzw. lamelek, czyli nacięć powodujących lepszą „chwytliwość” przy ośnieżonej, oblodzonej nawierzchni. To z kolei znacznie podnosi nam bezpieczeństwo jazdy i ułatwia prowadzenie auta. Zmniejsza też ryzyko zakopania się np. w zaspie śnieżnej, ponieważ sprawniej poradzi sobie z odrzucaniem śniegu, by pociągnąć auto do jazdy. Dlatego bezpieczeństwo i trakcyjność to dwa bardzo ważne i myślę, że wystarczające powody ku temu, by zainwestować w dobre opony zimowe.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę w ocenie stanu opon?

Pierwsze na co musimy zwrócić uwagę to fakt, czy opona jest równomiernie zużyta. Takie różnice mogą wynikać z nieodpowiedniej zbieżności kół lub np. ze zbyt niskiego lub nadmiernego napompowania opon. Także każda marka produkując oponę, pomiędzy bieżnikami, na przerywanych polach, umiejscawia wypustki, które wskazują nam skalę zużycia opony. Bieżnik starty na równi z tą wypustką oznacza, że opona nie nadaje się już do użytkowania. Warto także sprawdzić datę znajdującą się na oponie – by nie okazało się, że zakładamy ośmio- lub dziewięcioletnią oponę. Nawet jeśli ma jeszcze sporo bieżnika, to materiał (np. kauczukoguma), z którego jest wykonana, stracił swoje właściwości i tak naprawdę nie może zagwarantować nam już bezpiecznej jazdy.

To samo dotyczy opony mającej popękany lub nacięty bok. Należy też zwrócić uwagę na każdą z opon po ich założeniu. Wtedy po napompowaniu może pojawić się np. wystająca powierzchnia, wskazująca na jej zniszczenie od środka. Również wulkanizator może sprawdzić naszą oponę pod kątem bicia promieniowego – czy jest okrągła, a nie w kształcie jajka, co powoduje tzw. bicie, wpływające na komfort jazdy, ale też pracę podzespołów.

Na rynku są opony całoroczne i zimowe. Czym się różnią i dla kogo są przeznaczone?

Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Opona uniwersalna przeznaczona do jazdy po śniegu, w deszczu, na suszę i w słońcu tak naprawdę musi stanowić kompromis pomiędzy możliwościami, które daje nam opona zimowa i letnia. Nigdy zatem nie będzie dobra tylko w tym jednym zakresie. To oznacza, że będzie miała niższą przyczepność, gorsze możliwości trakcyjne prowadzenia auta, a co za tym idzie – obniżone bezpieczeństwo.

Letnie opony szybciej zużywają się zimą, a zimowe latem, ponieważ twardnieją na suchym asfalcie lub w niskiej temperaturze, przez co znacznie się niszczą i krócej możemy je użytkować. Dlatego też posiadanie dwóch kompletów opon – zimowych i letnich – sprawia, że jeździmy oszczędniej, a w perspektywie czasu jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Całoroczna opona może się sprawdzić jedynie w warunkach miejskich, jednak gdy tylko wybierzemy się poza miasto, nie spełni swojego egzaminu.

Ile sezonów można przejeździć na oponach zimowych?

Wiele zależy od tego, ile kilometrów, w jakim stylu oraz gdzie jeździmy. Przykładowo: jeśli są to tylko długie trasy, zużywalność opon będzie inna niż gdy będziemy poruszali się po mieście. Ośnieżona droga gruntowa z ubitą powierzchnią śnieżną mniej zużyje nam oponę niż miasto, które jest pięknie odśnieżone. Mimo to należy przyjąć, że dobra opona zimowa powinna wystarczyć nam na minimum trzy zimy.

Wiele osób szukając oszczędności decyduje się na zakup używanych opon zimowych. Czy jest to dobre rozwiązanie w kontekście bezpieczeństwa?

Trudno powiedzieć, czy jest to dobre rozwiązanie. Czasem nie mamy wyjścia i musimy się na to zdecydować, jednak zawsze kupowanie używanych opon jest obwarowane pewnym ryzykiem, a już szczególnie, jeśli kupujemy je przez internet. Kupując opony zimowe miejmy świadomość, że są jedynym punktem styku naszego samochodu z podłożem. Ten właśnie styk decyduje o naszym bezpieczeństwie i sprawia, że opona w tej kwestii jest tak naprawdę najważniejsza. Tylko ona może bezpiecznie doprowadzić nas do celu.

Podczas wyboru dobrej opony powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Bardzo ważne są cena i stan – lepiej kupić nową tańszą oponę niż używaną, wieloletnią, w tej samej cenie. Kluczowe jest to, by przed zakupem poczytać o skuteczności zimowej danej opony. Istnieje wiele stron internetowych z rzetelnymi informacjami na ten temat, dzięki którym możemy dobrać opony do swoich potrzeb. Istotna jest też głośność pracy opony – ile decybeli generuje podczas jazdy.

Next article