Home » Stan techniczny » Jak wybrać odpowiednie opony?
Stan techniczny

Jak wybrać odpowiednie opony?

Opony to jedyny element każdego samochodu, który łączy go z drogą. Dlatego ich dobór, jakość oraz jakość ich serwisowania mają tak duży i natychmiastowy wpływ na przyczepność auta.

Piotr Sarnecki

Piotr Sarnecki

Dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego

Myśląc o oponach warto przyswoić sobie zasadę PPP:

Porządne opony – dostosowane do warunków i możliwie najwyższej jakości;

Profesjonalny serwis – który nie niszczy tych opon ani felg przy montażu i nie uszkadza czujników ciśnienia;

Prawidłowe ciśnienie i eksploatacja – czyli jazda z odpowiednio napompowanymi kołami, bo tylko ciśnienie zgodne z instrukcją samochodu zapewnia odpowiednio krótką drogę hamowania, przyczepność i kierowalność auta oraz zasięg i ochronę dla felg.

Przestrzegając za każdym razem zasady 3xP będziemy dzięki oponom bezpieczniejsi na drogach. Bo taka jest ich podstawowa funkcja.

Myśląc o kupnie opon mamy zawsze 2 opcje:

• dla zapobiegliwych – czyli szczegółowa analiza testów oponiarskich i rankingów

• dla spieszących się – szybka wizyta w profesjonalnym i porządnym serwisie, gdzie podczas rozmowy z doradca dobierze opony do mocy, masy i rocznych przebiegów auta oraz do naszego stylu jazdy i pokonywanych tras.

Warto porozmawiać z ekspertami, którzy mają w ofercie duże portfolio opon, tak by potem przez kilka lat być bezpiecznym i zadowolonym z osiągów.

Jeśli chodzi o wybór to po pierwsze kierujemy się rozmiarem opon i ich indeksami nośności i prędkości jakie są określone w instrukcji obsługi naszego auta, często także na naklejce na środkowym słupku. To określa nam jakich dokładnie modeli opon szukać. Samochód, który ma homologację na indeks nośności na poziomie 100 nie może mieć opon z indeksem np. 95, bo one nie wytrzymają jego masy i wystrzelą w czasie jazdy. To samo dotyczy indeksu prędkości. Jeśli w instrukcji jest indeks V to nie możemy kupować opon z indeksem H, gdyż nie wytrzymają one eksploatacji.

Tak samo dobieramy opony do felg. Producent w instrukcji określa rozmiar główny i rozmiary alternatywne opon i felg na których homologowany jest samochód. Chcąc jeździć na większych felgach, musimy dobrać oponę o większej średnicy osadzenia i jednocześnie mniejszym profilu bocznym. Cała wysokość nowego koła musi dalej zmieścić się pod kolumną zawieszenia i w nadkolu.

Wyposażeni w te wiadomości i siadając do wyszukiwarek internetowych pamiętajmy o zasadzie 3xP. Porządne opony różnią się od tych tanich nie ceną, a przede wszystkim lepszymi osiągami odpowiadającymi za nasze bezpieczeństwo. Krótsza droga hamowania na suchej i mokrej jezdni, większa odporność na poślizgi, lepsze trzymanie boczne, większa trwałość, to są ważne atuty bezpiecznej jazdy. Szczególnie w sytuacjach niezależnych od nas, a spowodowanych błędami innych kierowców, kilkanaście metrów krótsza droga hamowania zadecyduje czy unikniemy zderzenia np. z naczepą ciężarówki. Porządne opony to także opony fabrycznie nowe. Kupując ogumienie z drugiej ręki nie wiemy, jak były eksploatowane. Jazda już kilka tygodni z zaniżonym ciśnieniem to niszczenie warstw wewnętrznych i osłabianie ich konstrukcji. Dlatego lepiej kupić opony budżetowe, ale nowe niż używane premium.

Opony do samochodów osobowych, w tym SUV i dostawczych, dzielimy na 3 główne segmenty – letnie, zimowe i całoroczne.

Różnice w ich budowie wynikają właśnie z warunków, w jakich ich używamy.

To czego nie widać to także skład mieszanki ich bieżników. W oponach letnich mieszanka jest twardsza żeby podołać wysokim temperaturom i nagrzanym jezdniom. W oponach zimowych z kolei mieszanka bieżnika jest bardziej miękka tak by poniżej 10 st. C kiedy guma w oponach letnich jeszcze bardziej twardnieje, zachowywały bezpieczną przyczepność.

Natomiast w oponach całorocznych mieszanka gumowa bieżnika ma twardość pośrednią – jest twardsza od zimowych, ale bardziej miękka od letnich.

Podobnie jest w przypadku wzorów bieżników. W letnich oponach są większe płaskie powierzchnie styku z drogą i szersze kanały odprowadzające wodę. W zimówkach widzimy dużo wąskich rowków przecinających klocki bieżnika i węższe kanaliki wodne – ale większą ich liczbę. Znów – opony całoroczne mają kompromisową budowę bieżnika. Nie są tak agresywne jak zimowe, ale też nie tak przyczepne latem jak letnie.

Z ich osiągów będą zadowoleni ci kierowcy, którzy:

• robią roczne przebiegi do 10 tys. km – powyżej niego szybciej się zużywają

• jeżdżą po mieście i latem i zimą

• mają słabsze i lżejsze auta o mocy do 130-150 KM – tak by opony całoroczne poradziły sobie z trakcją.

Kiedy już wymienimy opony, drugi komplet warto powierzyć profesjonalnej przechowalni. Jeśli takiej nie mamy i chcemy to zrobić sami trzeba spełnić kilka warunków:

• zamknięte pomieszczenie, bez dostępu słońca i promieni UV

• temperatura przez cały rok 5-35 st. C

• brak oddziaływania oparów∑ chemikaliów, źródeł ciepał w pobliżu lub ozonu.

Wszystkie informacje o oponach można znaleźć na stronie oponymajamoc.pl.

Next article