Home » Znani kierowcy » Jak zostać najlepszym?
znani kierowcy

Jak zostać najlepszym?

Kajetan Kajetanowicz
Kajetan Kajetanowicz

Kajetan Kajetanowicz

Trzykrotny i aktualny Rajdowy Mistrz Europy, zawodnik LOTOS Rally Team

Jest Pan obecnie najbardziej utytułowanym kierowcą rajdowym w naszym kraju, a do tego urodzonym zwycięzcą. Jak to się wszystko zaczęło? Skąd narodziła się u Pana wielka pasja do jazdy?

Moja przygoda z rajdami rozpoczęła się, gdy miałem 10 lub 11 lat. Wtedy mój tato pierwszy raz zabrał mnie na Rajd Wisły. To właśnie tego dnia zaczął we mnie kiełkować pomysł, który dziś realizuję już zawodowo, jako kierowca rajdowy. Samego Rajdu Wisły nie pamiętam zbyt dokładnie, ale dobrze pamiętam ekscytację, która towarzyszyła mi tego dnia. Ryk silników, zapach spalonej gumy i górskie serpentyny, po których jeździli naprawdę odważni kierowcy. Dzisiaj jestem szczęśliwy, że mogę realizować wielkie marzenia z dzieciństwa.

Często mówi się, że wielu mężczyzn swój samochód traktuje jak skarb. Auto musi lśnić, a w środku musi panować nienaganny porządek. Jakie ma Pan do tego podejście?

Staram się utrzymywać auto w stanie reprezentacyjnym. Nie lubię, gdy w środku jest przesadnie czysto, ale bałagan też nie jest wskazany. Stan twojego samochodu, podobnie jak porządek w mieszkaniu czy czysta odzież i buty – świadczą o tobie. Natomiast nie jestem w tej kwestii przesadnie pedantyczny. Lubię mieć w bagażniku odpowiednio posegregowane rzeczy, bo często wiele w nim wożę. Samochód to także pojazd użytkowy, który ma spełniać pewne zadania i pomagać w realizacji codziennych spraw.

Co powinniśmy zrobić z naszymi samochodami? Jaka jest dla Pana obowiązkowa checklista odnośnie przygotowania auta na wiosnę?

Cieplejsze dni to dla wielu początek sezonu wyjazdowego. Udajemy się na wakacje, podróżujemy nad wodę czy w góry. Warto więc zadbać o swoje bezpieczeństwo, które gwarantuje częściowo stan pojazdu. Obowiązkowa checklista, to zmiana w odpowiednim momencie opon z zimowych na letnie i sprawdzenie ich stanu, wymiana płynów, oleju i sprawdzenie stanu hamulców. Pamiętajmy także o trójkącie ostrzegawczym, gaśnicy i apteczce. Nie zajmują one dużo miejsca, a mogą pomóc tobie i innym uczestnikom ruchu. Regularna kontrola pojazdu to bardzo istotna kwestia. Samochód to jednak nie wszystko. Odpowiedzialny kierowca jest wypoczęty, zapięty w pasy, ma odpowiednio ustawiony fotel i pamięta o robieniu przerw podczas długiej podróży. Bezpieczeństwo na drodze powinno być priorytetem. Sam staram się nakreślać ten problem, realizując między innymi program edukacyjny „Bezpieczni za kółkiem”.

Czy Pana miłość do motoryzacji wiąże się tylko z prędkością, czy jest Pan również typem majsterkowicza?

Znam się trochę na mechanice auta i uczyłem się jej na własnej skórze, ale sam nie podejmuję się większych napraw czy wymiany elementów. Przeglądy i naprawy wolę pozostawić profesjonalistom. Jednym z nich jest mój tato, który zawsze służy pomocą.

Wracając do tematu checklisty, ale już bardziej prywatnie. Trzy lata z rzędu od 2015 roku mógł Pan odhaczyć tytuł Mistrza Europy – jak jest teraz? Jakie plany i cele ma Pan na rok 2019?

W ubiegłym roku zrobiliśmy kolejny krok do przodu „przejeżdżając” do Rajdowych Mistrzostw Świata. LOTOS Rally Team wystartował w czterech rundach WRC-2, zbierając solidny bagaż doświadczeń. Już w debiucie potrafiliśmy wygrywać poszczególne odcinki, więc podchodzimy do tego sezonu optymistycznie, ale z dużą dozą pokory. Chcemy to kontynuować i bardzo mocno pracujemy, aby stało się to możliwe. Wspierają nas najlepsi kibice na świecie, którzy dopingują i trzymają kciuki. Dziękuję im za to!

Next article