Skip to main content
Home » Znani kierowcy » Cały czas coś się dzieje
Znani kierowcy

Cały czas coś się dzieje

Karolina-Pilarczyk
Karolina-Pilarczyk

Karolina Pilarczyk

Podwójna Mistrzyni Europy w driftingu

Obala Pani wszelkie mity o tym, że kobiety za kółkiem nie mogą równać się z mężczyznami, a jak jest odnośnie do dbania o kondycje auta? Lubi Pani sama pobrudzić się czasem w garażu, czy woli Pani oddać swoje auto w ręce profesjonalistów?

Przy moich samochodach cały czas coś się dzieje. Samochody sportowe są nie tylko udoskonalane technicznie, ale przede wszystkim regularnie serwisowane – przed i po każdych zawodach. Uwielbiam asystować w warsztacie, oglądać i rozumieć działanie różnych podzespołów. Nie ukrywam jednak, że naprawy i modyfikacje wykonują specjaliści w tej dziedzinie, a ja jedynie czasem podaję im klucze.

Obecny czas jest porą graniczącą między końcem zimy, a nadchodzącym początkiem wiosny. Wtedy czasem warunki na drodze potrafią być złudne. Co napisałaby Pani w 5 punktach na temat zachowania bezpieczeństwa na drodze w takich warunkach?

Zawsze, niezależnie od pory roku, powinniśmy do samochodu wsiadać z głową. Faktycznie jednak pory przejściowe są dość trudne. Raz jest sucho, raz mokro, mgły, deszcze, przymrozki – wiele sytuacji może zaskoczyć.

Trzeba o tym pamiętać i przede wszystkim dość czujnie wyjeżdżać na drogę szczególnie w porach porannych i wieczornych. Kontrolujmy i obserwujmy stan nawierzchni. Utrzymujmy odpowiedni dystans do innych samochodów i unikajmy nagłych manewrów. Ważne jest też by odpowiednio zadbać o samochód: koniecznie sprawdzić stan opon, zadbać o prawidłowe w nich ciśnienie, sprawdzić stan wycieraczek oraz płynów w spryskiwaczach, jak również bardzo ważny jest dobry stan oświetlenia pojazdu. Takie warunki wymagają dobrego refleksu i zachowania czujności, a także jazda przy ograniczonej widoczności może bardzo męczyć, dlatego pamiętajmy, żeby do samochodu wsiadać wypoczętym.

Dwukrotna Mistrzyni Europy, pierwsza kobieta w Polsce, która zdobyła licencję Polskiej Federacji Driftu, można by jeszcze wiele wymieniać… jednak nie wchodzi w grę zwolnienie tempa. Jakie plany Pani plany na najbliższą przyszłość? Może jakieś cele na 2020 rok?

To prawda – nie zwalniamy tempa. Ten rok będzie bardzo intensywny. Otrzymałam licencję amerykańskiej ligi Formuła Drift – najbardziej prestiżowej ligi driftingowej na Świecie! Będę jeździła w Stanach Zjednoczonych, w 4 rundach FD PRO2. Jednocześnie będziemy startować w Mistrzostwach Europy Drift Kings i wybranych rundach w Polsce. Patrząc na kalendarz – prawie co tydzień gdzieś będziemy brać udział w jakimś wydarzeniu. Sezon zaczynamy konferencją 27 marca, na którą serdecznie zapraszam.

Najważniejsze na drodze jest bezpieczeństwo, jednak nie zależy ono jedynie od kondycji kierowcy, ale również od stanu auta. Dlaczego warto traktować auto jak inwestycje i korzystać jedynie z produktów najwyższej jakości?

Zakończenie okresu zimowego wymaga od kierowcy sprawdzenia stanu auta i przygotowania go na nowe warunki drogowe. Jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym płynem eksploatacyjnym jest olej silnikowy. Na co zwracać uwagę podczas wyboru tego produktu do naszego samochodu?

Next article