Home » Ubezpieczenia » Wynajem długoterminowy aut zyskuje coraz większą popularność
Ubezpieczenia

Wynajem długoterminowy aut zyskuje coraz większą popularność

Robert Antczak

Prezes zarządu PZWLP

Zakłócone łańcuchy dostaw, czy braki komponentów negatywnie odbijają się na rynku motoryzacyjnym w Polsce i w całej Europie. Problemy z dostępnością nowych samochodów przyczyniły się do dwucyfrowych spadków sprzedaży. Jednakże, zgodnie z opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) danymi po I kw. 2022 r., wielkość spadków na rynku motoryzacyjnym w Polsce znacząco różni się w zależności od rodzaju finansowania samochodów. Najmniejsze wystąpiły w przypadku wynajmu długoterminowego aut.

W I kwartale z polskich salonów wyjechało łącznie 102 tys. samochodów, o 13,4 proc. mniej niż w zeszłym roku. Średnia dla całej UE w tym zakresie jest bardzo podobna – spadek sprzedaży wyniósł 12,3 proc. r/r.

Źródło: IBRM Samar/ACEA

Głównym motorem napędowym polskiego rynku motoryzacyjnego tradycyjnie były w I kw. 2022 r. firmy, które odpowiadały za sprzedaż 69,4 proc. nowych aut osobowych. Poziom sprzedaży w ich przypadku był niższy niż w analogicznym czasie poprzedniego roku o 15,9 proc. Spadki sprzedaży znacząco różniły się jednak w poszczególnych formach finansowania aut przez firmy. W przypadku pojazdów nabywanych w kredycie, ze środków własnych i z wykorzystaniem klasycznego leasingu liczonych razem sprzedaż była niższa o 18,7 proc. r/r. Najniższy spadek, bo 7,6 proc. r/r został zanotowany w przypadku wynajmu długoterminowego.

Źródło: PZWLP/IBRM Samar

W wynajmie długoterminowym znalazło się 27,4 proc. nowych samochodów osobowych sprzedanych w I kwartale do firm w Polsce – oznacza to wzrost o 2,5 punktu procentowego r/r. Taki udział wynajmu długoterminowego w sprzedaży nowych aut jest rekordowo wysoką wartością w kilkunastoletniej historii analiz statystycznych PZWLP.

Źródło: PZWLP/IBRM Samar

Wynajem długoterminowy aut jest dominującą formą finansowania i użytkowania pojazdów na wielu rynkach zachodnioeuropejskich. W Polsce to usługa relatywnie młoda, rynek jest więc wciąż w stadium intensywnego rozwoju i jest nadal daleki od nasycenia. Duży wzrost udziału wynajmu długoterminowego w sprzedaży nowych aut do firm w Polsce to jednak efekt nie tylko trwającego od wielu lat szybkiego rozwoju branży, zakłóconego na relatywnie krótki czas pandemią. Dynamicznie rosnąca popularność jest również powodowana zyskującymi jeszcze bardziej na wartości w obecnej sytuacji zaletami tego sposobu finansowania. Rosnące w dużym tempie ceny aut, wysoka inflacja i w związku z tym niska przewidywalność kosztów związanych z samochodami jeszcze bardziej niż wcześniej skłaniają firmy i przedsiębiorców do wynajmu długoterminowego, gdzie rata za wynajem, uwzględniająca nie tylko finansowanie pojazdu, ale zryczałtowane koszty napraw, serwisu, ubezpieczenia, opon itp. jest przez cały okres kontraktu (np. 3 lata) stałej wysokości. Ten argument przekonuje obecnie silniej niż do tej pory. Na dodatek, w przypadku wynajmu długoterminowego nie ma konieczności żadnego finansowego wkładu własnego. Zazwyczaj pierwszym kosztem jest pierwsza miesięczna rata za wynajem.

Jak wynika z opublikowanych przez PZWLP danych, na koniec I kw. 2022 r. łączna flota aut w wynajmie długoterminowym urosła w Polsce o 9 proc. r/r. Tempo rozwoju branży cały czas szybko rośnie i obecnie znajduje się już na poziomie zbliżonym do okresu sprzed pandemii. Rok wcześniej było ono ponad 4-krotnie mniejsze i wynosiło 2,1 proc. r/r. Eksperci PZWLP nie mają wątpliwości, że gdyby nie problemy z dostępnością nowych samochodów, dynamika wzrostu branży byłaby dzisiaj jeszcze wyższa, z pewnością dwucyfrowa.

Źródło: PZWLP

Wynajem długoterminowy samochodów w Polsce zyskuje coraz większą popularność i jest obecnie chętnie wykorzystywany nie tylko przez korporacje z dużymi flotami, ale również przez klientów indywidualnych oraz mikro i małych przedsiębiorców, finansujących w ten sposób choćby 1 samochód. Trend umacniania się wynajmu w segmencie małych klientów będzie w najbliższym czasie coraz bardziej widoczny.

Next article