Home » Ubezpieczenia » Ubezpieczeniowy kwartet dla kierowcy
Ubezpieczenia

Ubezpieczeniowy kwartet dla kierowcy

Ubezpieczeniowy kwartet dla kierowcy
Ubezpieczeniowy kwartet dla kierowcy
Łukasz Kulisiewicz

Łukasz Kulisiewicz

Ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń

W 2018 r. w Polsce zdarzyło się 31,7 tys. wypadków i ponad 430 tys. kolizji. Każdego dnia dochodzi do kilkuset takich zdarzeń. Tobie też może się przytrafić stłuczka, dlatego zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie swojego auta. Co oprócz obowiązkowego OC?

OC to „must have”

Najważniejszym, obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego kierowcy jest OC komunikacyjne. Musisz je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji swojego pojazdu. W razie wypadku z twojej winy, z OC pokryjesz koszty zniszczonego mienia oraz wyrządzonych szkód osobowych. Ze względu na obowiązek ubezpieczeniowy, zakres polisy jest zawsze taki sam. Cena zależy natomiast od kilku czynników, takich jak marka, wiek, przebieg oraz wielkość silnika twojego auta. Przy obliczaniu składki ubezpieczyciel bierze też pod uwagę, gdzie mieszkasz, jak długo masz prawo jazdy i czy do tej pory jeździłeś bezszkodowo. Za brak OC komunikacyjnego kierowcy grozi nie tylko mandat, ale także wysoka kara kilku tysięcy złotych, nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pamiętaj więc o terminowym opłacaniu składek.

AC wcale nie takie zbędne

Przy okazji kupowania OC komunikacyjnego, przyjrzyj się ofercie polis dobrowolnych. Przede wszystkim pomyśl o swoim samochodzie. Jeśli spowodujesz stłuczkę, jego naprawa może cię drogo kosztować – średnia wartość szkody wynosi 7000 złotych. Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, zaopatrz się więc w autocasco. Ubezpieczenie AC chroni cię również w przypadku kradzieży pojazdu, a także jego zniszczenia w wyniku aktów wandalizmu czy działania sił natury.

Doraźna pomoc na drodze dzięki assistance

Kolejną polisą, która może okazać się bardzo przydatna, jest assistance. W niektórych zakładach ubezpieczeń dostaniesz ją za darmo w pakiecie z OC. Będzie to jednak jedynie podstawowa wersja, która obejmuje holowanie pojazdu (na określoną odległość) lub jego naprawę na miejscu zdarzenia (do określonej kwoty), a także usługi informacyjne świadczone przez ubezpieczyciela. Zwróć przy tym uwagę, że takie podstawowe ubezpieczenie zadziała tylko w przypadku kolizji. Jeśli chcesz zapewnić sobie pomoc drogową na wypadek awarii, dokup assistance awaryjny. W zależności od wybranego pakietu, polisa może obejmować holowanie, dowóz paliwa, drobne naprawy na miejscu i auto zastępcze, a nawet pokrycie kosztów opieki nad dziećmi czy nieplanowanego noclegu dla ciebie i twoich bliskich.

Rozszerzony assistance, a także autocasco, polecamy przede wszystkim osobom, które często podróżują i muszą pokonywać duże odległości lub planują wyjazd zagranicę. W tym drugim przypadku koniecznie sprawdź, jakie limity dotyczące holowania i jaki zakres terytorialny obejmują twoje polisy.

Nie zapomnij o sobie i twoich pasażerach

Oprócz kompleksowej ochrony dla twojego auta, zadbaj także o siebie i swoich pasażerów. Pomoże ci w tym NNW komunikacyjne. Jeśli spowodujesz wypadek, w którym ucierpisz ty lub twój towarzysz podróży, ubezpieczenie NNW zagwarantuje wam odszkodowanie. Pokryjesz z niego koszty leczenia i ewentualnej rehabilitacji.

We wszystkie dodatkowe polisy komunikacyjne możesz zaopatrzyć się w dowolnym momencie. Przemyśl jednak ich zakup w pakiecie z OC – będzie taniej. Wybierając zakres ubezpieczenia, kieruj swoimi potrzebami, aby zapewnić sobie realną ochronę na wypadek kolizji lub awarii auta.

Next article