Home » Ubezpieczenia » Ubezpieczenie AC do pary z OC
ubezpieczenie

Ubezpieczenie AC do pary z OC

Marcin Tarczyński
Marcin Tarczyński

Marcin Tarczyński

Analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń

Polisy komunikacyjne OC (odpowiedzialności cywilnej) to bezsprzecznie najpopularniejsze ubezpieczenia w Polsce. Nic dziwnego, ich posiadanie jest obowiązkowe. Jeśli chodzi natomiast o ubezpieczenie dobrowolne samochodu, czyli autocasco, z naszą przezornością jest już gorzej. Taką ochronę posiada mniej niż 30 proc. kierowców.

Polisa OC zabezpiecza przede wszystkim ofiarę wypadku drogowego. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, poszkodowany ma pieniądze nie tylko na naprawę swojego zniszczonego w wypadku samochodu, ale też środki na pojazd zastępczy, świadczenie za cierpienie fizyczne, itp. Oczywiście obowiązkowa polisa OC jest też elementem ochrony sprawcy wypadku drogowego. Gdyby nie ona, sprawca za wszystkie wymienione wyżej rzeczy musiałby płacić z własnej kieszeni.

Cena ubezpieczenia OC zależy w dużej mierze od tego, jakimi jesteśmy kierowcami. Jeśli często powodujemy wypadki – zapłacimy za ubezpieczenie więcej. Jeśli jeździmy ostrożnie – mniej. Koszt ubezpieczenia zazwyczaj maleje wraz z latami naszej bezszkodowej jazdy. Dodatkowo ubezpieczyciele dają nam możliwość opłacenia składki rocznej jednorazowo lub w ratach (2, 4, lub nawet 12). Zakres polisy OC w każdym zakładzie ubezpieczeń będzie taki sam. Chodzi o to, by ofiara wypadku miała zagwarantowaną zawsze taką samą pomoc, niezależnie od tego, w jakiej firmie ubezpieczony jest sprawca wypadku.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z dobrowolnym ubezpieczeniem autocasco (AC). Kupujemy je przede wszystkim z myślą o sobie, jego cena zależy nie tylko o tego jak jeździmy, ale też w dużej mierze od wartości samochodu (droższy samochód = droższa polisa). Ubezpieczenie AC, chroni budżet właściciela od finansowych skutków szkód polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie własnego pojazdu. Przyczyny takich zdarzeń mogą być różne. Najczęstsze są kolizje i wypadki, ale czasem do zniszczeń dochodzi także przy gwałtownych burzach, wichurach, czy powodzi. Ubezpieczenie przydaje się również, gdy parkujemy auto w niestrzeżonym miejscu i narażone jest ono np. na zarysowanie przez wandali.

O ile ubezpieczenie OC w każdej firmie wyglądać będzie tak samo, o tyle zakres ubezpieczenia AC może być różny. Istnieją klasyczne warianty AC, zapewniające ochronę w przypadku kolizji, wandalizmu i kradzieży. Znajdziemy też jednak oferty o węższym zakresie, zapewniające np. tylko ochronę przed kradzieżą. To oznacza niższą cenę, ale też węższą ochronę.

Kilka porad przed zakupem ubezpieczenia AC:

– Zwróć uwagę na zakres ochrony oraz wyłączenia zawarte w OWU.

– Jeżeli nie jesteś czegoś pewien lub nie rozumiesz jakiegoś terminu, poproś o wyjaśnienie.

– Zdecyduj, czy chcesz, aby ubezpieczenie przewidywało udział własny (częściowo za szkodę odpowiadasz sam) w AC oraz jaka jest wysokości franszyzy integralnej, tj. kwoty, do której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę.

– Zawsze porównuj różne oferty ubezpieczenia. Nie tylko ze względu na cenę.

Next article