Skip to main content
Home » Ubezpieczenia » Sprzedajesz auto? Przygotuj się!
ubezpieczenia

Sprzedajesz auto? Przygotuj się!

Przemysław Szafrański
Przemysław Szafrański

Przemysław Szafrański

Prowadzący program „Wojny Samochodowe” w TVN Turbo oraz fanpage MotoSynteza

Na co trzeba zwrócić uwagę, chcąc dobrze sprzedać samochód?

Przygotowując samochód do sprzedaży, przede wszystkim należy go sprzątnąć. Nie możemy sprzedawać auta z historią swojego życia. 90 proc. ludzi kupuje wzrokiem. Kiedy takie osoby zobaczą brudny samochód, prawdopodobnie pomyślą, że ten samochód tak samo jest traktowany mechanicznie.

Po drugie — auto należy naprawić przed sprzedażą. Niektórzy sprzedawcy mają takie podejście, że wolą obniżyć cenę i sprzedać uszkodzony samochód. Tymczasem te usterki zwyczajnie odstraszają potencjalnych nabywców. Ogłoszenie, w którym zostało zaznaczone, że samochód jest w pełni sprawny, zachęci więcej klientów. Potencjalny nabywca, który zobaczy takie ogłoszenie, dokładnie sprawdzi samochód i przekona się, że stan techniczny faktycznie jest dobry, chętniej dokona zakupu.

Co wpływa na wartość samochodu? Co ją podnosi, a co obniża?

Wartość samochodu podnosi stan techniczny. Jeśli samochód będzie sprawny, potencjalny klient zechce oczywiście za niego więcej zapłacić. Poza tym, na wartość auta wpływ ma wiele czynników, jak choćby ilość ofert na rynku. Jeśli w danym momencie jest wiele podobnych modeli, to obniża ich cenę.

Klientów odstraszają także uszkodzenia mechaniczne i brak estetyki oraz brak historii serwisowej pojazdu. Jeśli nie jesteśmy w stanie określić, kiedy samochód był naprawiany, kiedy miał przegląd okresowy, kiedy miał wymiany filtrów, to może obniżyć wartość pojazdu nawet o 10 proc.

Jak przygotować samochód przed wizytą potencjalnego kupca?

Warto przygotować sobie strategię negocjacji. Jeszcze przed przyjazdem potencjalnego klienta musimy wiedzieć, jak chcemy zaprezentować auto i jak uwidocznić jego najlepsze cechy, aby dopasować samochód do wymagań, które ma klient. Warto przemyśleć całą prezentację samochodu i podejście do negocjacji, aby osiągnąć cenę, która będzie nas satysfakcjonowała. Jeśli posiadamy zimowe koła lub łańcuchy do tego samochodu — nie musimy ich oddawać za darmo, można bowiem wykorzystać je właśnie podczas tych negocjacji.

Jakie dokumenty należy przygotować przed sprzedażą?

Trzeba pamiętać, aby potencjalny klient miał dostęp do wszystkich dokumentów samochodu, należy więc przygotować tzw. „czerwoną książeczkę”, czyli kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. Jeśli kupiliśmy ten samochód od kogoś i jeszcze nie zdążyliśmy go przerejestrować, musimy mieć umowę, na podstawie której kupiliśmy samochód, aby była zachowana ciągłość dokumentów.

Warto także zapewnić klientowi jeszcze dwie rzeczy: możliwość zapłaty oraz przygotowaną umowę sprzedaży. Przesunięcie podpisania dokumentów lub płatności, nawet o jeden dzień, może sprawić, że potencjalny klient zwyczajnie rozmyśli się do tego czasu. Taki klient, który jest przekonany do kupna samochodu dzisiaj, jutro może nie wrócić, ponieważ te emocje związane z zakupem samochodu zdążą już opaść. Tak więc – jeżeli poważnie myślimy o sprzedaży auta, powinniśmy dążyć do finalizacji transakcji.

Next article