Home » Ubezpieczenia » Pełna ochrona ubezpieczeniowa dla kierowcy
Ubezpieczenia

Pełna ochrona ubezpieczeniowa dla kierowcy

Łukasz Kulisiewicz

Łukasz Kulisiewicz

Ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń

Przede wszystkim OC

OC komunikacyjne jest ubezpieczeniem obowiązkowym, dlatego musisz je mieć niezależnie od tego, jak często korzystasz ze swojego auta. Umowę zawierasz na rok, najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Po tym czasie polisa automatycznie się przedłuża, ponieważ ochrona musi trwać. Są jednak wyjątki od tej reguły. Umowa nie zostanie automatycznie przedłużona, jeśli opłacałeś składkę w ratach i nie uregulowałeś choć jednej należności. Inny przykład to zakup samochodu z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela. Z jego OC możesz korzystać tylko do końca okresu obowiązywania polisy. Potem musisz zawrzeć nową umowę. Sprawdź więc ważność swojego OC komunikacyjnego już dziś i koniecznie pilnuj terminowego opłacania składek. Na szczęście trudno o tym zapomnieć, ponieważ ubezpieczyciele z odpowiednim wyprzedzeniem przypominają o zbliżającym się terminie wpłaty.

Dlaczego OC komunikacyjne jest takie ważne? W razie wypadku z twojej winy, to ono pokryje koszty zniszczonego mienia oraz wyrządzonych szkód osobowych, a te mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych, a nawet przekroczyć milion. Dodatkowo, za brak OC komunikacyjnego grozi ci mandat oraz konieczność wydania kilku tysięcy złotych opłaty do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Pomoc drogowa z assistance

Niektóre firmy ubezpieczeniowe sprzedają OC w pakiecie z darmowym assistance. Warto z takiej okazji skorzystać. Pamiętaj jednak, że będzie to wersja podstawowa, która obejmuje tylko holowanie pojazdu po kolizji, na określoną odległość na terenie Polski. Jeśli chcesz wydłużyć limit holowania, rozszerzyć zasięg terytorialny o inne kraje czy mieć dostęp do dodatkowych usług, takich jak naprawa na miejscu zdarzenia, auto zastępcze lub pokrycie kosztów opieki nad dziećmi oraz nieplanowanego noclegu dla ciebie i twoich bliskich, musisz wykupić dodatkowy pakiet. Warto też zapewnić sobie pomoc drogową na wypadek zwykłej awarii, dokupując assistance awaryjny. Koszt assistance waha się w granicach 100-300 zł rocznie, w zależności od zakresu polisy oraz wieku auta. Wybierz wariant, który będzie najlepiej odpowiadał twoim potrzebom.

Uszkodzone auto? Pomoże AC

Stłuczka z twojej winy, błąd przy parkowaniu, gwałtowne zjawiska pogodowe, wandale, złodzieje – twój samochód jest narażony na wiele nieszczęśliwych zdarzeń, które mogą cię drogo kosztować. Jeśli nie chcesz płacić za naprawy z własnej kieszeni, zainwestuj w autocasco. AC zapewni ci także środki finansowe w sytuacji, kiedy, na skutek poważnych zniszczeń lub kradzieży twojego pojazdu, konieczny będzie zakup nowego. Koszt autocasco zależy od różnych czynników, w tym od parametrów samochodu oraz wybranego wariantu polisy – jej zakresu, wartości sumy ubezpieczenia oraz sposobu likwidacji szkód. Jest to wydatek rzędu ok. 1,1 tys. zł rocznie, podczas gdy średnia wartość szkody w przypadku stłuczki wynosi ok. 6 tys. zł. Niestety wielu Polaków wciąż oszczędza na ubezpieczeniach komunikacyjnych – zarówno AC, jak i assistance ma jedynie co czwarty kierowca.

Zabezpiecz także siebie i swoich pasażerów

W pełnym pakiecie ubezpieczeń komunikacyjnych nie powinno też zabraknąć NNW, które gwarantuje świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku. Najlepiej, jeśli polisa obejmie zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Koszt NNW komunikacyjnego wynosi ok. 50-100 zł rocznie, w zależności od wariantu.

Next article