Skip to main content
Home » Ubezpieczenia » O czym pamiętać podróżując samochodem z dziećmi?
ubezpieczenia

O czym pamiętać podróżując samochodem z dziećmi?

Adam Kornacki
Adam Kornacki

Adam Kornacki

Dziennikarz motoryzacyjny, producent programów TV, prezenter, kierowca wyścigowy, perkusista, kolekcjoner gitar, miłośnik mocnej muzyki i ojciec czworga dzieci

Samochód rodzinny

Bezpieczny i komfortowy samochód rodzinny to podstawa udanej podróży z dzieckiem. Wybierając auto, które ma służyć nie tylko nam, ale także naszym pociechom powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego wielkość. Aby dziecko czuło się w samochodzie komfortowo, zapewnijmy mu także dobrą widoczność. W przypadku podróży rodzinnych nie sprawdzą się samochody w dużej części zabudowane blachą, a raczej te duże, przestronne, ze szklanym dachem. Pozwolą one dziecku przez całą podróż obserwować z nami to, co dzieje się na drodze.

Bezpieczeństwo

Bardzo ważną rolę w bezpiecznej i komfortowej podróży odgrywa oczywiście kierowca. To on powinien zadbać o odpowiednią trasę, zaplanować miejsca postoju, dostosować styl i prędkość jazdy do swoich pasażerów i warunków panujących na drodze. Moim zdaniem najlepszego kierowcę poznaje się po tym, że jego pasażer nie czuje, że z nim jedzie. Szczególnie w przypadku dzieci, podróż nie może narażać ich na niepotrzebne nerwy i stres spowodowane np. nadmierną prędkością.

Akcesoria

Na rynku jest mnóstwo gadżetów, które mają umilić i ułatwić nam podróżowanie z dzieckiem. Podstawowym akcesorium, które musi pojawić się w aucie każdego rodzica jest oczywiście fotelik. Kupując go zadbajmy o bezpieczeństwo, atesty i homologacje. W sklepach jest mnóstwo modeli fotelików i większość z nich spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, ale przed zakupem warto poczytać opinię innych użytkowników, wybrać się do sklepu, przetestować produkt i dopiero zdecydować się na zakup. Nigdy nie kupujmy takich rzeczy w ciemno. Jako ojciec czworga dzieci, z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że na fotelikach nie warto oszczędzać. Z moimi dziećmi przetestowałam już chyba wszystkie modele dostępne na rynku i wiem, że te droższe sprawdzają się o wiele lepiej i mogą posłużyć przez dłuższy okres – nawet dwójce czy trójce dzieci.

Rodzinny samochód powinien być także wyposażony w zasłonki tylnych szyb. Jeśli podróżujemy z dzieckiem, które podczas podróży jest aktywne, możemy na tylnym siedzeniu zamocować siateczkę, do której wrzucimy wszystkie rzeczy dziecka, książeczkę, kredki, butelkę z piciem – tak, aby miało je pod ręką.

Jest oczywiście jeszcze wiele innych gadżetów, które możemy zakupić, np. w dzisiejszych czasach bardzo popularny uchwyt na tablet, ale nie są one niezbędne.

Podróżując z dzieckiem powinniśmy przede wszystkim zadbać o miłą atmosferę w samochodzie – tak, aby droga upłynęła nam w dobrych humorach.

Next article