Home » Stan techniczny » Żadnej usterki auta nie wolno lekceważyć
stan techniczny

Żadnej usterki auta nie wolno lekceważyć

Adam Klimek
Adam Klimek

Adam Klimek

Prowadzący „Samochód marzeń: kup i zrób” TVN Turbo

W jakich interwałach zalecałby Pan przeprowadzania kontroli stanu pojazdu, zarówno jeśli chodzi o drobne przeglądy jak i o te kompleksowe?

To temat złożony, gdyż wiele zależy od sposobu użytkowania pojazdu – inna jest eksploatacja samochodu w ruchu miejskim, a inna w trasie. Najbardziej szkodliwe dla auta jest pokonywanie krótkich dystansów, gdy silnik jak i też olej nie zdążą się dostatecznie rozgrzać. Różnicę tworzy także rodzaj stosowanego paliwa. Mówiąc ogólnie, drobne kontrole powinno się przeprowadzać raz w tygodniu. Należy wtedy sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, ciśnienie w oponach, oświetlenie czy nawet pobujać samochodem, by upewnić się, że żaden element pojazdu nie jest obluzowany. Jeśli chodzi o poważniejsze przeglądy to ja kieruję się zasadą, że należy je przeprowadzać dwa razy częściej niż sugeruje to producent pojazdu. Kiedyś zalecano taką diagnostykę co 10-15 tys. km, obecnie producenci mówią już o 40-50 tys. km. Rozsądnie zatem oddawać pojazd do szczegółowej kontroli co ok. 20-30 tys. km4, 5.

Których objawów nieprawidłowości w pracy pojazdu absolutnie nie wolno lekceważyć i odkładać ad Kalendas Graecas?

Lekceważyć niewolno żadnego niepokojącego sygnału, co najwyżej – po diagnozie – można się wstrzymać z naprawą niewielkiej usterki. Należy więc podejść poważnie do każdego nietypowego dźwięku wydobywającego się spod maski czy do każdego wycieku spod podwozia, który może oznaczać zarówno niegroźny wyciek płynu do spryskiwaczy, ale też niebezpieczny wyciek płynu hamulcowego czy oleju ze skrzyni biegów. Nie należy lekceważyć też żadnych czerwone lampek z deski rozdzielczej. Natomiast lampki pomarańczowe sugerują nieco mniej poważną usterkę – czasem może to się wiązać np. z gorszej jakości paliwem, które sprawi, że silnik będzie pracował awaryjnie. Ustanie pomarańczowej lampki świadczy o tymczasowości problemu, natomiast utrzymywanie się tej sygnalizacji oznacza konieczność wizyty w warsztacie.

W jaki sposób wybrać taki warsztat i jak wyselekcjonować te, które świadczą usługi wysokiej jakości?

Są pewne uniwersalne sygnały oceniające jakość usług – to np. opinie internetowe, polecenia znajomych czy długość kolejki. Pozytywnie o jakości pracy warsztatu świadczy też prowadzenie książki serwisowej. Warto również zapytać jakie czynności zostaną wykonane przez mechaników podczas danej naprawy – czasem opłaca się zapłacić nieco więcej i mieć pełne spektrum diagnostyki i naprawy. O ile podstawowe usługi – np. wymianę oleju – możemy zlecić w każdym punkcie, o tyle te poważniejsze kwestie – wymianę głowicy czy rozrządu – należy przeprowadzać w specjalistycznych warsztatach.

Stały problem przy naprawach samochodów: części oryginalne czy zamienniki? Może Pan pomóc rozwiązać ten dylemat?

Nie będę optować za żadnym z rozwiązań, gdyż ja korzystam z obu. Należy jedynie pamiętać by korzystać z części mających homologację. Natomiast nie należy przejmować się faktem, że dana część czy podzespół nie posiada logotypu znanej marki samochodu – obecnie wiele elementów pojazdów produkowanych jest poza fabryką, a są wykorzystywane przez wielu prestiżowych producentów aut. Zalecam również zwracanie uwagi na zbyt niską cenę danej części – jeśli różnica między tzw. oryginałem a zamiennikiem jest nieznaczna, to można pozwolić sobie na użycie części bez logotypu producenta. Jeśli jednak ten rozdźwięk cenowy jest znaczący to należy z dużą nieufnością podchodzić do takich produktów.

Next article