Skip to main content
Home » Stan techniczny » Wybierajmy płyny najwyższej jakości
Stan techniczny

Wybierajmy płyny najwyższej jakości

Gosia-Rdest-1
Gosia-Rdest-1

Gosia Rdest

Kierowca wyścigowy

Obalasz mity o tym, że kobiety za kółkiem nie mogą równać się z mężczyznami. A jak jest w temacie dbania o kondycję auta? Wszystko oddajesz w ręce mechaników, czy sama też lubisz majsterkować w garażu?

Zarówno na torze, jak i na publicznych drogach na nic nie zda się dobry kierowca bez odpowiednio przygotowanego samochodu. Ja przygotowanie swojego samochodu zostawiam profesjonalistom. Mimo, że bardzo bym chciała, przez pracę za granicą oraz ogrom innych przygotowań do sezonu nie starczyłoby mi na to zwyczajnie czasu. Na szczęście mam sprawdzonych mechaników, którym mogę zaufać zarówno w przygotowaniu auta na tor jak i do jazdy po normalnych drogach.

Sezon jesienno-zimowy to najbardziej wymagający czas dla wszystkich kierowców. Co według Ciebie jest konieczne do zrobienia, aby auto było w pełni gotowe na trudne warunki na trasie?

Podstawa to dobre opony. To one są „łącznikiem” pomiędzy naszym samochodem, a nawierzchnią. Sezon jesienno-zimowy obfituje w opady deszczu, czy nawet śniegu. Jeśli nie mamy opon dobrze odprowadzających wodę lub w przypadku śniegu dobrych „zimówek”, w trudnych warunkach nie pomogą żadne elektroniczne „wspomagacze”, czy nawet napęd 4×4.

Jako zawodowy kierowca wiesz na pewno dużo o motoryzacji od strony technicznej. Zima zbliża się wielkimi krokami. Jaka jest więc rola płynów eksploatacyjnych w funkcjonowaniu samochodu i które z nich należy wymienić po lecie?

Jeżeli zainwestujemy w płyny dobrej marki, nie musimy martwić się o ich kondycję przed sezonem zimowym. Duży zakres tolerancji olejów samochodowych na temperatury pozwoli nam na zachowanie optymalnych wartości smarnych w każdych warunkach i dobrą pracę silnika. Ja od lat jestem wierna moim partnerskim markom i zdecydowanie zapewnia mi to bezpieczeństwo i pewność, że moje auta są dobrze serwisowane. Ważny w tym przypadku jest również płyn do spryskiwaczy. Chcąc skorzystać z nich podczas dużego mrozu, może się okazać ze taki płyn niestety zamarzł. Ważny jest również, żeby układ chłodniczy naszego samochodu był zalany specjalnym płynem, a nie wodą. Jak wiemy woda zamarza poniżej 0 stopni Celsjusza i zwiększa swoją objętość, a to oznacza, że nawet niewielki mróz może wyrządzić spore szkody w naszym silniku.

Na bezpieczną podróż składa się nie tylko dobrze przygotowane auto, ale również kondycja kierowcy. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać i jak przygotować się do dłużej trasy?

Nie wspominam nawet o trzeźwości, bo to mam nadzieję oczywiste. Na długą trasę należy wsiadać za kółko przede wszystkim wypoczętym, a nie polegać na kawie i energetykach.

Wróciłaś już do startu w zawodach, jednak rok 2020 jest dosyć specyficzny. Jakie są Twoje cele na ten rok? Czy powoli planujesz już co dobrego wydarzy się na torach w 2021?

Po pauzie w pierwszej połowie roku, w tej chwili praktycznie co weekend odwiedzam inne tory wyścigowe położone w krajach całej Europy i potrwa to prawdopodobnie aż do listopada. Celem na ten rok było znalezienie się w top 5 klasyfikacji generalnej Alpine Europa Cup, jednakże przez pecha w początkowej fazie sezonu, w której przez czynniki niezależne ode mnie nie ukończyłam dwóch wyścigów, będzie to niezwykle trudne. Plany na 2021 powoli rodzą się w głowie, jednak na chwilę obecną nic jeszcze nie jest pewne.

Next article