Home » Stan techniczny » Lepsze niż dotychczas
hella_banner_bulbs_970x250_PL
Stan techniczny

Lepsze niż dotychczas

Lepsze niż dotychczas
Lepsze niż dotychczas

Postęp w technologii budowy samochodów powoduje pojawianie się nowych rozwiązań w oferowanych przez producentów pojazdach. Niekiedy nowości wypierają szybko i skutecznie poprzednie konstrukcje. Zwolennicy technologii ksenonowej w oświetleniu pojazdów już 25 lat temu ogłaszali koniec ery żarówek halogenowych, ale nic takiego się nie stało. Teraz rozwiązania w technologii LED wywołują podobne głosy. Czy żarówki idą do lamusa, czy ich koniec już wyraźnie „widać”? Obserwując rynek części zamiennych a także oferty na nowe modele aut takiego trendu jeszcze nie ma.

Żarówka halogenowa ma nadal wiele zalet dzięki którym jej obecność w motoryzacji będzie długa i znacząca. Oświetlenie halogenowe jest standardem wszystkich modeli w wersji wyposażenia podstawowej lub średniej, czyli tych najpopularniejszych wśród użytkowników. Technologia LED nie jest dostępna powszechnie, zwykle wymaga dopłaty do wersji podstawowej lub wybrania najwyższej wersji wyposażenia auta. Kolejnymi zaletami żarówek jest ich niska cena i całkowita zamienność, gdy ulegnie awarii wymieniamy na drugą. Natomiast awaria elementów LED pociąga za sobą konieczność kosztownego zakupu i wymiany całego reflektora lub lampy tylnej. Żarówki są dostępne wszędzie, na stacjach benzynowych, w warsztatach, specjalistycznych sklepach a nawet w supermarketach. Daje się je wymienić szybko, bez narzędzi i specjalistycznej wiedzy. Elementy najnowszych technologii naprawiamy tylko w ramach usług oferowanych przez autoryzowane stacje serwisowe danej marki. Te wszystkie warunki sprawiają, że żarówki nadal będą powszechnie stosowane i używane. Nowoczesne żarówki z powodzeniem znajdą także miejsce w pojazdach produkowanych poprzednio, pozwolą poprawić ich warunki użytkowania i będą znaczącym elementem poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Czy żarówki z technicznego i technologicznego punku widzenia „stoją w miejscu”, tak mogłoby się zdawać? Przecież zasada działania i konstrukcja znana jest od ponad stu lat, a technologie pozwalają produkować je masowo w milionach sztuk mających te same właściwości. Przy produkcji żarówek łączą się ze sobą nowoczesne technologie materiałowe, dzięki którym emitują one więcej jaśniejszego światła, pracują dłużej przy zachowaniu wymaganych przepisami wymiarach i poborze prądu. Główna część żarówki jakim jest żarnik wykonywana jest dziś z cienkiego drutu ze stopów wolframowych, który jest podwójnie zwijany. Najpierw zwija się go w cienką sprężynkę a potem z tej sprężynki zwija się żarnik. Poprzednie rozwiązania to pojedyncza zwijka. Ten sposób wykonania żarnika powoduje, że uzyskujemy jaśniejsze światło i większy strumień świetlny przy zachowaniu zgodnych z przepisami parametrów elektrycznych. Szkło bańki żarówki też przeszło wiele modyfikacji, dziś to szkło kryształowe z domieszkami różnych metali, co wpływa na jego przejrzystość i trwałość. Bańki ze zmodyfikowanego szkła są odporne na wyższą temperaturę podwójnie zwijanych żarników. Bańka żarówki halogenowej napełniana jest mieszaniną gazów (halogenki), która zwiększa jasność światła i wpływa na zwiększenie trwałości żarnika. Najnowsze technologie produkcyjne pozwalają napełniać bańki tymi gazami pod znacznym ciśnieniem, co znakomicie poprawia efekty świetlne żarówek, zbliża barwę światła do bieli, która nie męczy wzroku i daje najlepsze efekty widoczności.

Producenci żarówek, wykorzystując najnowsze technologie ich produkcji dopasowują swoją ofertę do wymagań użytkowników pojazdów. Takie działanie podjęła firma Hella w najnowszych skierowanych na rynek produktach. Nowa wielopoziomowa oferta żarówek halogenowych skierowana jest do szerokiego kręgu odbiorców mających jednak specjalne wymagania. Mamy więc linię STANDARD dla kierowców oszczędnych. To produkty, którym można zaufać, gdzie cechą podstawową jest niezawodność i zgodność z przepisami gwarantująca bezpieczeństwo. Linia STANDARD to idealny stosunek ceny do jakości. Linia PERFORMANCE przeznaczona jest dla pasjonatów motoryzacji i jazdy. Te żarówki oferują zwiększony strumień światła. Przy tym samym poborze prądu co wyroby podstawowe emitują jaśniejsze i silniejsze światło. W linii PERFORMANCE znalazły się żarówki o strumieniu światła większym o 60 proc. i 120 proc. w stosunku do wersji standardowej. Żarówka PERFORMANCE pozwala zwiększyć zasięg reflektorów nawet o 25 metrów bez ich modyfikacji. Żarówki te mają najnowsze rozwiązania żarników. Kolejna linia WHITE LIGHT skierowana jest do kierowców preferujących indywidualny styl. Ich pojazdy zawsze muszą się odróżniać od innych, a dzięki żarówkom WHITE LIGHT o barwie światła zbliżonej do białej jest to jak najbardziej możliwe. Jasność światła tych elementów zwiększono o 30 proc., a barwa światła dzięki najnowszej technologii napełniania bańki gazami sięga 4200 st. Kelwina. Dla przypomnienia światło słoneczne ma barwę w bezchmurny dzień 4900-5100 st. K, a światło stosowanych reflektorach LED 4700-5000 st. K. Tak więc linia WHITE LIGHT to skuteczne i bezpieczne oświetlenie halogenowe konkurujące z rozwiązaniami LED. Na koniec oferta dla zawodowych kierowców to produkty z serii LONG LIFE. Zawodowcy cenią niezawodność i długowieczność żarówek. Czym dłużej pracują tym mniej czasu pojazd spędza w warsztacie. Produkty LONG LIFE Helli pracują typowo 3 razy dłużej niż żarówki standardowe, zachowują przez cały czas swego działania stałe parametry jasności i barwy światła.

Next article