Home » Stan techniczny » Jak bez stresu wejść w sezon zimowy?
OTOMOTO
Stan techniczny

Jak bez stresu wejść w sezon zimowy?

otomoto-jazda-warunki-zimowe-2
otomoto-jazda-warunki-zimowe-2

Zima na drodze bywa poważnym i wymagającym wyzwaniem. Już dzisiaj zadbaj o auto, którym będziesz jeździć w warunkach zimowych.

Coraz więcej kierowców zaczyna nowy sezon na drogach w sposób bardzo świadomy. To, co jeszcze jakiś czas temu było uznawane za wymysł, jak wymiana opon na zimę i lato, dziś jest już praktycznie standardem. Na rynku dostępne jest również ogumienie całoroczne. Warto pamiętać, że przy wyborze opony ważne są również dodatkowe czynniki: jakość samej opony, to, czy nie jest już twarda, popękana i zużyta. Minimalna głębokość bieżnika, według przepisów polskiego prawa, to 1,6 mm. Im płytszy bieżnik, tym łatwiej o niebezpieczne sytuacje w trasie. Pamiętajmy, że producenci dla zimowego ogumienia zalecają co najmniej 4,5 mm głębokości bieżnika

Czujesz, że poziom wygody podczas jazdy w ostatnim czasie nieco spadł? To może być efekt wyeksploatowania wahaczy. Sprawdź u dobrego mechanika, czy przypadkiem ten element zawieszenia nie uległ uszkodzeniu. W efekcie nie tylko odczuwalny jest spadek komfortu, ale także obniża się odporność innych części pojazdu, a zwiększa ich podatność na skrzywienia lub nawet pęknięcia. Wahacze mają zapewnić pojazdowi stabilność, wytłumić drgania przenoszone z drogi i w ten sposób zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

Kiedy najczęściej wymieniamy olej? Większość z nas robi to przy okazji okresowego przeglądu lub przed dłuższym wyjazdem. To najlepszy moment do wymiany zestawu filtrów. Mechanik zrobi to sprawnie przy okazji wymiany oleju, a portfel wcale nie musi przesadnie ucierpieć z tego powodu. Do sprawdzenia jest stan filtra oleju, paliwa i kabinowy. W zależności od posiadanego modelu samochodu, komplet potrzebnych i dobrej jakości filtrów można dostać na OTOMOTO już za kilkadziesiąt złotych.

Zima, śliskie drogi i nieoczekiwane hamowania to nie tylko kwestia odpowiedniego ogumienia na kołach. Zużyte klocki i tarcze hamulcowe w naszych warunkach atmosferycznych to proszenie się o nie lada kraksę. Im bardziej brawurowo potrafisz docisnąć pedał gazu, tym mocniej rozważ sprawdzenie w towarzystwie swojego mechanika układu hamulcowego. Wydatek rzędu 250 złotych na jedną oś dla najbardziej popularnych modeli, typu Passat B5 czy Audi A4, to nic w porównaniu z opłakanymi skutkami potencjalnej stłuczki.

Next article