Home » Stan techniczny » Drobna awaria układu zapłonowego może prowadzić do większych zniszczeń
stan techniczny

Drobna awaria układu zapłonowego może prowadzić do większych zniszczeń

Grzegorz-Duda
Grzegorz-Duda

Grzegorz Duda

Prowadzący programy „101 gadżetów motoryzacyjnych” oraz „Klimek kontra Duda” na antenie TVN Turbo

Nawet bardzo niewielka usterka cewki lub przewodów w układzie zapłonowym może spowodować lawinę poważnych i kosztownych awarii. Szczególnie uważni powinni być kierowcy samochodów z instalacją gazową, gdyż układ zapłonowy w takich pojazdach musi być całkowicie sprawny.

Co jest najczęstszą przyczyną usterek elementów układu zapłonowego?

Najczęstszym powodem ich awarii jest po prostu eksploatacja. Elementy tworzące ten układ są narażone na pracę w bardzo trudnych warunkach i się zużywają. Cewki składają się m.in. z gumowych osłon, chroniących świecę przed kontaktem z metalem, a takie elementy silikonowe czy gumowe szybko ulegają mechanicznemu zniszczeniu. Ponadto, przewody i cewki znajdują się bardzo blisko układu wydechowego, który, mimo osłon termicznych, rozgrzewa się do kilkuset stopni. Od paru lat obserwujemy również plagę gryzoni, które uwielbiają podgryzać przewody zawierające elementy węglowe czy silikonowe. Wystarczy, że kuna czy szczur poskrobie ząbkami po przewodzie i w momencie zapłonu silnika przez taki mikrootwór może przebijać się iskra.

Jakie są najczęstsze objawy świadczące o awarii któregoś z elementów układu zapłonowego?

Trzeba zwracać dokładną uwagę na wszelkie nieprawidłowości przy zapłonie i pracy silnika. Aby nie narażać całości układu zapłonowego na usterki, należy dbać o każdy poszczególny element – zarówno o świece zapłonowe, cewki, czujniki, jak i o przewody. Czasami od awarii prostej świecy – która kosztuje kilka złotych – może się zacząć cała seria zniszczeń, które finalnie będą bardzo kosztowne.

Nasz niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy silnik ciężko odpala lub pracuje nierówno. Możemy wykonać prosty test stojąc na światłach – wyciszmy radio, wsłuchajmy się w silnik, popatrzmy na drgania kierownicy. Szczególną czujność powinni zachować kierowcy aut z instalacją gazową. Układ zapłonowy w samochodach napędzanych przez LPG musi być idealny. Jakakolwiek pęknięcie będzie błyskawicznie zweryfikowane przez gaz i może doprowadzić do groźnej sytuacji. Jeżeli więc w aucie z instalacją LPG czujemy szarpnięcia np. w trakcie przyspieszania, to jest to alert wzywający do natychmiastowej wizyty u mechanika.

Dlaczego warto mieć sprawny układ zapłonowy?

Z dwóch względów. Po pierwsze, zwiększa to moc silnika i poprawia komfort jazdy. Przy jakichkolwiek przeciekach, resztki paliwa mogą dostać się do oleju, przez co silnik zużywa się szybciej. Drugi powód, dla którego warto mieć sprawny układ zapłonowy to kwestie związane ze środowiskiem naturalnym. Im sprawniejszy zapłon, tym pojazd jest bardziej ekologiczny i ekonomiczny pod względem spalania.

Co będziemy mogli zobaczyć w najnowszych odcinkach pana programu „101 gadżetów motoryzacyjnych”?

Jestem przekonany, że w kolejnych odcinkach programu każdy widz znajdzie coś dla siebie. Sprawdzimy użyteczność zarówno prostych gadżetów, np. pozwalających zachować porządek w samochodzie, jak i bardzo nowoczesnych, wręcz wizjonerskich urządzeń, które wykraczają poza ramy wyobraźni. Mam tu na myśli np. system, w którym kluczyk zastąpiony jest przez smartfon, który oprócz uruchamiania silnika pokaże również temperaturę w pojeździe czy stan akumulatora. Natomiast tegoroczne obfite opady śniegu pozwoliły nam wreszcie przetestować wyposażenie zimowe aut – wzięliśmy na tapet sprzęt do odśnieżania i utrzymania pojazdu czy łańcuchy na opony. Warto bowiem wiedzieć, które gadżety są warte swojej ceny, a które dobrze wyglądają tylko w materiałach promocyjnych. Pierwszy odcinek nowej serii już 28 lutego, na antenie TVN Turbo.

Next article