Home » Ubezpieczenia » Zwykła kartka papieru, która może uratować życie
Ubezpieczenia

Zwykła kartka papieru, która może uratować życie

Akcja ratownicza prowadzona w samochodzie
Akcja ratownicza prowadzona w samochodzie

Anna Kopczyńska

Związek Dealerów Samochodowych

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Akcja ratownicza prowadzona w samochodzie nie wyposażonym w Kartę Ratowniczą wydłuża się o 30 proc. Często są to minuty decydujące o ludzkim życiu.

W Polsce codziennie prowadzone są akcje ratownicze spowodowane wypadkami drogowymi, w których – aby uratować życie pasażerów – liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Po drogach poruszają się setki modeli samochodów, z których każdy jest skonstruowany inaczej. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce, wykorzystywane przez ratowników, natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Także tak – wydawało by się – prozaiczne czynności, jak znalezienie i odłączenie akumulatorów też, wbrew pozorom, nie jest łatwe. Podobne problemy stwarzają poduszki powietrzne.

Aby te czynności, a w konsekwencji także wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu, przyspieszyć opracowano europejski system „Karta Ratownicza pojazdu”. Karta Ratownicza to zestandaryzowana informacja, która na kartce formatu A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi, najważniejszymi dla służb ratowniczych, elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa czy też gazowych napinaczy pasów.

Według badań niemieckiego automobilklubu, Karta Ratownicza pozwala skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30 proc., czyli o kilka lub kilkanaście minut, często decydujących o życiu pasażerów. Z tych samych badań wynika, że przy braku Karty Ratowniczej w samochodzie aż w 64 proc. przypadków popełniane są błędy identyfikacji modelu samochodu, w 59 proc. występują problemy z cięciem elementów konstrukcyjnych wynikające z braku wiedzy o miejscach wzmocnień karoserii oraz konstrukcji słupków, a w 72 proc. ze zlokalizowaniem odpowiednich miejsc do rozgięcia karoserii w celu wydobycia ofiar.

Dlatego tak ważne jest, aby każde auto było wyposażone w Kartę Ratowniczą. Wydrukowaną Kartę po złożeniu umieszcza się za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy. Oprócz Karty na przedniej szybie samochodu umieszcza się także specjalną nalepkę informacyjną, dzięki której ekipa ratownicza wie, że w aucie znajduje się Karta. Nalepkę przykleja się we wnętrzu pojazdu, w lewym dolnym rogu szyby od strony kierowcy.

Karty Ratownicze – wraz z nalepkami na szybę – można otrzymać w kilkuset punktach dealerskich i serwisowych na terenie całego kraju. W każdym z nich dostępne są Karty do aut wszystkich marek wyprodukowanych po 2000 r. Kartę można zamówić również przez stronę internetową partnera akcji, firmę Votum.

Wszystkie informacje na temat Kart znajdują się na www.kartyratownicze.pl.

Next article