Home » Stan techniczny » Zakup auta używanego – na co zwrócić uwagę?
Stan techniczny

Zakup auta używanego – na co zwrócić uwagę?

zakup-używanego-auta
zakup-używanego-auta

Nie traktujemy samochodów tylko jako środków do przemieszczania się, lecz jako lokatę kapitału lub symbol statusu majątkowego. Trudno się dziwić, że przy zakupie ulegamy emocjom – najgorszemu doradcy.

Kluczową kwestią, którą powinniśmy kierować się przed zakupem używanego pojazdu, jest – rzecz oczywista – jego stan techniczny. Jak jest to ważne pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez KANTAR Millward Brown na zlecenie DEKRA Polska. Aż 96 proc. respondentów wskazało, że, mając do wyboru dwa identyczne auta, wybrałoby posiadające niezależny certyfikat potwierdzający stan techniczny i bezpieczeństwo.

Każdy rozważający zakup używanego samochodu, na pewno czytał porady, jak zachować się podczas oględzin takiego auta. Jedna z nich sugeruje, aby zabrać ze sobą miernik grubości powłoki lakierniczej. Jeśli pomiar wskaże rozbieżne wartości, może to oznaczać, że samochód uczestniczył w kolizji. Może, ale nie musi. Podobnie rzecz ma się z innymi indykatorami powypadkowej przeszłości pojazdu. Kupujący może je zidentyfikować, ale bez wiedzy technicznej nie ustali, czy auto brało udział w wypadku lub jakiś podzespół jest uszkodzony. Do głosu dochodzą też emocje – oglądając samochód niejako widzimy już siebie w roli jego właściciela i nie dostrzegamy wad.

Dlatego przed zakupem używanego auta powinniśmy zlecić przeprowadzenie badania stanu technicznego ekspertowi samochodowemu z wykorzystaniem stanowiska diagnostycznego w stacji kontroli pojazdów. Specjalista nie tylko posiada wiedzę techniczną – jego ocena stanu pojazdu będzie też obiektywna.

Przed zakupem sprawdźmy stan techniczny pojazdu

Doświadczony rzeczoznawca, dysponujący specjalistycznym sprzętem diagnostycznym, ustali, czy pojazd był uszkodzony i przeszedł naprawę oraz czy wszystkie podzespoły i układy działają poprawnie. Informacje przygotowane przez niezależnego rzeczoznawcę ułatwią podjęcie decyzji o zakupie. Koszt tej usługi to w pewnym sensie oszczędność. Lepiej ponieść taki wydatek, nawet jeśli uzyskane informacje odwiodą nas od zakupu, aniżeli po nabyciu auta stanąć przed koniecznością uiszczenia w warsztacie sumy rzędu kilku tysięcy złotych, gdy okaże się, że konieczna jest wymiana np. przekładni DSG. Sprzedawca odmawiający zgody na badanie stanu technicznego pojazdu, może chcieć zataić informacje o usterkach. To ważne, bo przy zakupie samochodu od osoby prywatnej zawierana jest umowa cywilno-prawna, gdzie nie obowiązuje rękojmia. Jeśli później okaże się, że pojazd jest uszkodzony, nie będzie to podstawą do roszczeń.

Raport fotograficzny podpowie, czy auto z ogłoszenia warte jest zainteresowania

Czy auto odpowiada opisowi w ofercie można dowiedzieć się jeszcze przed badaniem w SKP za sprawą wstępnego raportu fotograficznego pojazdu używanego. Potencjalny nabywca auta, po uzgodnieniu miejsca i terminu ze sprzedającym, może zamówić oględziny pojazdu, przeprowadzane przez eksperta. Zleceniodawca otrzymuje raport (wraz ze zdjęciami auta z zewnątrz i od wewnątrz), w którym podane są informacje o samochodzie oraz wskazane wady. W oparciu o taki raport kupujący może zdecydować, czy warto dalej interesować się danym pojazdem.

Na tym etapie należy upewnić się, czy sprzedawane auto nie pochodzi z kradzieży, czyli jego numer VIN nie widnieje w policyjnej bazie kradzionych pojazdów. Warto też pamiętać, aby porównać zgodność numeru VIN wybitego na nadwoziu z tym podanym w dokumentach.

Next article