Home » Stan techniczny » Przygotowania samochodu na wiosnę
stan techniczny

Przygotowania samochodu na wiosnę

avatar

Mikołaj Krupiński

Instytut Transportu Samochodowego

Wiosenna, łagodniejsza aura sprawia, że nasze przygotowanie pojazdu na nowy sezon drogowy sprowadza się często tylko do wymiany opon i czyszczenia pojazdu. Obowiązków względem naszego auta jest jednak znacznie więcej. Przygotowanie auta można podzielić na dwa etapy. Pierwszy dotyczy weryfikacji stanu technicznego pojazdu, który ma wpływ na bezpieczeństwo, efektem drugiego jest poprawa estetyki i komfortu podróżowania.

Wiosenne „porządki” warto rozpocząć od dokładnego umycia karoserii i podwozia, które zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych wystawione są na kontakt z wodą, solą drogową i żwirem. Do mycia należy się przyłożyć tak, aby wypłukać z zakamarków przede wszystkim resztki soli, by nie stwarzały one zaczynu do powstawania ognisk korozji. W tym celu można się wspomóc w ogólnodostępne preparaty chemiczne, które zakonserwują i uchronią elementy metalowe przed rdzawym nalotem.

Mycie i zabezpieczenie auta można także zlecić specjalistycznym firmom. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że pracownik warsztatu myjąc pojazd na podnośniku przy okazji oceni kondycję podzespołów podwozia i układu wydechowego.

Zima to trudny okres dla naszego auta, szczególnie dla zawieszenia, które musi mierzyć się z wieloma ubytkami nawierzchni. Dlatego koniecznie należy sprawdzić stan amortyzatorów i elementów zawieszenia.

Trudy zimowej eksploatacji znoszą także hamulce, toteż ich kontrola powinna uwzględnić zarówno poziom płynu hamulcowego jak i kondycję tarcz/bębnów i klocków hamulcowych. Pamiętajmy, że poziom płynów eksploatacyjnych w pojeździe, w tym oleju silnikowego i przekładniowego, płynu w układzie chłodzenia i płynu do spryskiwaczy należy sprawdzać regularnie, bez względu na porę roku.

Warto także organoleptycznie ocenić elementy gumowe pojazdu np.: uszczelki, paski klinowe, osłony itp, które pod wpływem niskich temperatur, agresywnego oddziaływania soli tracą swoje właściwości elastyczne i mogą ulec rozciągnięciu czy pęknięciu.

Praca silnika w wysokich temperaturach zwłaszcza w okresie letnim to wyzwanie dla układu chłodzenia. Jego weryfikację zacznijmy od poziomu płynu chłodzącego, szczelności elementów gumowych oraz sprawdzenia temperatury otwarcia termostatu. Dobrze jest także sprawdzić i ewentualnie oczyścić z zewnątrz chłodnicę, by zwiększyć wydajność pracy wentylatora.

Okres wiosenny i perspektywa upalnych dni lata to także zachętą do sprawdzenia klimatyzacji w aucie. Wzmożone korzystanie z niej powinno być poprzedzone przeglądem i serwisem całego układu. Dobrze oddać auto w ręce fachowca, który sprawdzi szczelność i wydajność klimatyzacji.

Wiosną musimy zmienić także opony. Letnie ogumienie zakładamy, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 7 stopni. Przed zmianą monitorujemy wysokość bieżnika oraz czy opony są równo zużyte, nieuszkodzone lub niesparciałe. Raz na jakiś czas warto także sprawdzić w warsztacie samochodowym geometrię zawieszenia. Użytkownicy pojazdów muszą pamiętać o okresowym kontrolowaniu ciśnienia w oponach – zbyt niskie zwiększa zużycie bieżnika i paliwa.

We własnym zakresie warto ocenić stan wycieraczek i to jak zbierają wodę z szyby. Nieodzowna jest też weryfikacja wszystkich świateł w pojeździe. W przypadku świateł mijania dobrze jest sprawdzić ich ustawienie, tak by nie świeciły za nisko, ani za wysoko oślepiając kierowców jadących z naprzeciwka – o tym, jak ustawić światła można przeczytać na stronie swiatla.its.waw.pl.

Porządki w kabinie pojazdu warto rozpocząć od dokładnego odkurzania. Ewentualne pranie tapicerki pozwoli na eliminację drobnoustrojów, grzybów i bakterii, które namnażają się z powodu wilgoci w kabinie.

Jazda w pełni sprawdzonym i przygotowanym pojazdem zapewni nam nie tylko bezproblemowe użytkowanie i przyjemność z jazdy. Auto sprawne technicznie to przede wszystkim bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu.

Next article