Poznaj światłoczułe soczewki, idealne do codziennego użytku!

 

la większości z nas drogi pełnia funkcje czysto użytkowe, dla niektórych mają wymiar symboliczny. Drogi pozwalają nam odwiedzać najbliższych, umożliwiają dotarcie do pracy oraz powrót do domu. Zapewniają również ucieczkę od codzienności, niezalenie od tego czy jest to krótka przejażdżka, czy dłuższy urlop.

Obecnie możemy zaobserwować znaczne natężenie ruchu na drogach, które wydłuża czas spędzany za kierownicą i obciąża nasz wzrok.

Prowadzenie pojazdów jest jedną z najważniejszych czynności, jakie wykonujemy na co dzień. Jest to również jedno z największych wyzwań dla naszych oczu, ponieważ nieustanne przenoszenie wzroku na obiekty znajdujące się w różnej odległości, powoduje przetwarzanie ogromnych ilości informacji. A to dopiero początek trudności: mgła, intensywne opady deszczu lub śniegu i światło słoneczne mogą utrudniać prawidłowe widzenie. Jazda samochodem przy słabej widoczności lub po zmroku jest dla wielu osób trudna, ponieważ źródła intensywnego światła i jego odbicie łatwo nas dekoncentrują. Większe natężenie światła w nowoczesnych reflektorach samochodowych (LED i ksenonowych) sprawia, że są one wyjątkowo oślepiające. W takich warunkach następuje pogorszenie percepcji głębi, obniżenie zdolności rozróżniania kolorów i widzenia peryferyjnego. Ponadto, światło niebieskie emitowane przez urządzenia zainstalowane w samochodzie, jeszcze bardziej obniża ostrość widzenia. Powinniśmy pamiętać także o niezwykle istotnym fakcie: czas reakcji kierowcy w 90 proc. jest zależny od wzroku, zatem gorsza jakość widzenia oznacza spowolnioną reakcję kierowcy. Sytuacja na drodze potrafi się zmienić w ułamku sekundy i osoba prowadząca samochód bez odpowiednich okularów może w mgnieniu oka znaleźć się w niebezpieczeństwie.

Komfort i bezpieczeństwo na drodze

Jednym z powodów wizyt w salonach optycznych jest pogorszenie komfortu widzenia w trakcie wykonywania codziennych czynności, m.in. podczas prowadzenia samochodu. To powoduje niepewność wśród kierowców i obawę utraty niezależności. Na rynku możemy już znaleźć soczewki dedykowane kierowcom, które oferują dużo więcej niż tylko lepszą widoczność. Znaczne ograniczenie efektu oślepienia przez światła samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka, poprawę kontrastu i jakości widzenia przy słabym oświetleniu, we mgle i w deszczu, wyraźne i komfortowe widzenie na dalsze odległości, deskę rozdzielczą, a także w lusterkach, szybkie i płynne przenoszenie wzroku na różne odległości – można powiedzieć, że poprawiają szeroko pojęty komfort prowadzenia samochodu.

Lepsza jakość widzenia tam, gdzie jej potrzebujesz

Podczas jazdy samochodem nie tylko patrzymy na wprost, ale potrzebujemy również szerokiego i nieograniczonego pola widzenia. Jednocześnie musimy szybko przenosić wzrok na różne odległości, wykonując tylko minimalne ruchy głową: patrząc na przemian na drogę i nawigację, czy w lusterka i na deskę rozdzielczą. Szybkie przenoszenie wzroku może być szczególnie trudne dla starszych kierowców. Niektóre soczewki dla kierowców są dostępne zarówno w konstrukcji jednoogniskowej jak i progresywnej. Zapewniają wyraźne, komfortowe widzenie na dalsze odległości, deskę rozdzielczą, a także w lusterkach. Funkcjonują także takie rozwiązania, które zapewniają szersze pole widzenia oraz poprawiają percepcję obrazu w dynamicznie zmieniających się warunkach.