iedy w 1988 roku Suzuki wypuściło po raz pierwszy Vitarę, okazało się, że jest to odpowiedź na potrzeby młodych klientów, którzy chcieli odpocząć od typowo miejskich samochodów. Sama Vitara różniła się wówczas nieco od tego, co znamy dzisiaj. Było to małe, terenowe auto, którego konstrukcja oparta była na legendarnym już Samuraju. Jak łatwo policzyć — w 2018 roku wypada okrągła 30. rocznica powstania tego modelu. Z tej okazji nowa, jubileuszowa odsłona ma zadziwić wszystkich nie tylko bardziej wyrafinowanym wyglądem, ale także zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa.

Od samego początku seria Vitara jest ceniona za stylowy wygląd, zwrotność, bezpieczeństwo, wszechstronność, komfortową jazdę po drogach i osiągi w terenie. A dzięki tym samochodom marka Suzuki z roku na rok przyciąga do salonów coraz większą liczbę klientów.

Obecna, czwarta już generacja Vitary została wprowadzona do sprzedaży w 2015 roku. Była ona realizacją potrzeb klientów, którzy chcą łączyć terenowy charakter auta z kompaktowymi rozmiarami samochodów tej klasy.

Charakterystyczny wygląd

Pierwsze, na co z pewnością zwróci uwagę każdy, kto tylko zobaczy najnowszą Vitarę, jest jej odmłodzony przód. Pionowe, chromowane akcenty osłony chłodnicy oraz zmieniony przedni zderzak nadają autu charakterystyczny rys i dodatkowo podkreślają przeprowadzone modyfikacje. Te zmiany z pewnością przypadną do gustu wszystkim, którzy chcą łączyć tradycję z nowoczesnością.

Kosmetyczne zmiany dotyczą także tyłu samochodu — linia zderzaka została zmodyfikowana podobnie jak tylne lampy zespolone, które obecnie zawierają diody LED, które są ułożone w trzech liniach. To oczywiście ukłon w stronę panujących dziś trendów. Zgodnie z modą wprowadzone zostały także nowe kolory — sportowa barwa o mocnych, słonecznych refleksach, a także wyrafinowany błękit (lub, żeby być bardziej precyzyjnym — Solar Yellow Pearl i Ice Grayish Blue Metallic).

W nowej Vitarze można znaleźć zupełnie nowe, zaawansowane systemy bezpieczeństwa zapobiegawczego.

Sam projekt nadwozia jest na pewno bardziej nowoczesny, ale jednocześnie czerpie z ponadczasowej klasyki. Ważnym akcentem jest panoramiczny dach, dostępny w najnowszej wersji XLED Sun, który rozszerza optykę i pozwala poczuć przestrzeń.

Zmiany w urodzinowej Vitarze, nie dotyczą jedynie nadwozia, ale także wnętrza samochodu. Zostało ono bowiem przeprojektowane pod kątem jakości i komfortu. Wszystkie zegary są obecnie bardziej czytelne i zaakcentowane ze względu na zmienioną grafikę, a pomiędzy nimi pojawił się kolorowy wyświetlacz o przekątnej 4,2’’. Dzięki jego funkcjonalnościom, takim jak wskazanie aktualnego trybu pracy napędu ALLGRIP SELECT, systemów HHC i HDC oraz pracy systemów bezpieczeństwa, w tym Traffic Sign Recognition (TSR) podróż stanie się o wiele bardziej komfortowa i bezpieczna.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W nowej Vitarze można znaleźć zupełnie nowe, zaawansowane systemy bezpieczeństwa zapobiegawczego. Między innymi System Dual Sensor Brake Suppoer (DSBS), który potrafi wykryć pieszych i rowerzystów, którzy znaleźli się w pobliżu samochodu. Ten system wykorzystuje kamerę jednoobiektywową, i czujnik laserowy.

Na tym nie koniec. Tak, aby zapewnić kierowcy jak największy komfort jazdy, czuwać nad bezpieczeństwem będą również systemy takie jak Weaving Alert, czyli alarm zygzakowania po pasie, Lane Departure Warning (LDW) alarm, który aktywuje się po opuszczeniu pasa ruchu, Lane Departure Prevention (LDP), alarm przekroczenia linii pasa ruchu, Traffic Sign Recognition (TSR) system rozpoznawania znaków drogowych, Blind Spot Monitor (BSM), czyli monitor martwego pola, oraz Rear Cross Traffic Alert (RCTA) czyli system, który ostrzega o ruchu poprzecznym za pojazdem.

Możliwość wyboru silnika

Nowa Vitara pozwala na pełne dopasowanie do naszych potrzeb, również w kwestii wyboru silnika. Do dyspozycji mamy 1.0 BOOSTERJET (K10C) o mocy 111 KM. Oprócz tego w gamie silników znajdziemy 1.4 BOOSTERJET (K14C) o mocy 140 KM. Obydwie jednostki mają turbosprężarkę i bezpośredni wtrysk paliwa.

Jak można zauważyć, urodzinowa Vitara została znacznie odświeżona i unowocześniona. Z całą pewnością został tutaj osiągnięty kompromis — z jednej strony samochód ma bardzo dobre osiągi, z drugiej jest bardzo nowoczesny i z pewnością znajdzie uznanie wśród osób, które nie tylko chcą mieć ładne autko, ale zależy im na dynamicznej, mocnej maszynie.