Warto skontrolować stan techniczny pojazdu i wyeliminować ewentualne usterki. Dbałość o stan techniczny pojazdu pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek podczas sezonu wiosenno-letniego i cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.

Właściciele aut mają do wyboru wiele warsztatów. Dobrze, jeżeli można skorzystać z warsztatu autoryzowanego, który dokona przeglądu kompleksowo i wykona niezbędne naprawy przy użyciu zalecanych przez producenta części i akcesoriów. Przegląd pojazdu możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy, uwzględnia sprawdzenie elementów kluczowych dla bezpieczeństwa naszego, naszych pasażerów i pieszych. Drugi – wiąże się z estetyką, komfortem i ogólną jakością podróżowania.

Pierwsze kroki

Wiosenne „porządki” z autem należy zawsze rozpocząć od dokładnego mycia. Nie chodzi tu jednak o tradycyjne mycie. Trzeba dokładnie wyczyścić podwozie z resztek piasku i soli, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc trudnodostępnych, a następnie obficie je spłukać. Podwozie warto też zabezpieczyć specjalnymi środkami, które odpowiednio je zakonserwują i uchronią przed korozją.

Bez wątpienia najważniejszym elementem wymagającym kontroli po zimie są hamulce. Podczas zimy znacznie częściej są narażone na wzmożone użycie także w wyniku działania niskich temperatur. Koniecznie zatem trzeba skontrolować poziom płynu hamulcowego. Jeżeli jest to konieczne – trzeba wymienić klocki hamulcowe. Warto też sprawdzić stan amortyzatorów i układu zawieszenia, które w starciu z pozimowymi dziurami mogą być narażone na poważne uszkodzenia. Należy sprawdzić również pozostałe płyny i oleje. Profesjonalny warsztat zaproponuje – jeśli to konieczne – nie tylko wymianę lub uzupełnienie płynu hamulcowego, ale również płynu w układzie chłodzenia czy oleju silnikowego.

Latem, na duże obciążenie związane z wysokimi temperaturami oraz pracą przy wyższym ciśnieniu będzie narażony układ chłodzenia. Jego przegląd powinien zawierać kontrolę poziomu płynu chłodzącego i szczelności uszczelek oraz sprawdzenie temperatury otwarcia termostatu. Chłodnicę również należy oczyścić z zewnątrz z soli i piasku, co znacząco zwiększy wydajność prawidłowej pracy wentylatora. Przeglądowi powinniśmy poddać też układ wydechowy, w tym sprawdzić  stan katalizatora.

Jak poradzić sobie we własnym zakresie?

Gdy średnia dobowa temperatura przekracza 7 stopni, wymieniamy opony na letnie, pamiętając, że jazda na zimowych poza sezonem przyspiesza ich zużycie, a także zwiększa zużycie paliwa. Wymiana opon to właściwy moment, żeby sprawdzić, czy wszystkie koła, łącznie z zapasowym, są napompowane i wyważone. Odpowiednie ciśnienie zmniejsza zużycie bieżnika i paliwa. Warto, by kierowcy, którzy jeżdżą na oponach całorocznych, pamiętali o  zamianie ich miejscami, o ile takie są zalecenia producenta.

Wiele czynności związanych z drugim etapem przeglądu właściciel może wykonać we własnym zakresie, szczególnie jeśli chodzi o wymianę płynu do spryskiwaczy na letni, ocenę działania świateł i wycieraczek. Powinniśmy zaobserwować, czy skutecznie zbierają wodę oraz – czy cicho pracują.

Po zimie trzeba zadbać o nadwozie. Należy je wyczyścić, a następnie warto nawoskować, co powinno ochronić lakier karoserii. Powinniśmy zabezpieczyć każdy ubytek, np. przy pomocy lakieru do tzw. zaprawek. Gumowe uszczelki w drzwiach można posmarować wazeliną techniczną, dzięki czemu odzyskają właściwy wygląd i sprężystość oraz będą zabezpieczone przed działaniem słońca.

Na koniec zostawimy porządki wewnątrz pojazdu. Tu najważniejszą czynnością, którą zlecamy warsztatowi jest czyszczenie i dezynfekcja klimatyzacji. Jedną ze skuteczniejszych metod pozbycia się bakterii, pleśni i wirusów jest ozonowanie. Samodzielnie możemy wyczyścić wycieraczki, dywaniki i tapicerkę.

Jazda tak przygotowanym samochodem przyniesie nam wiele radości i poczucie bezpieczeństwa podczas wiosennych i letnich wypraw.