Home » Stan techniczny » Dobry olej, czyli jaki?
stan techniczny

Dobry olej, czyli jaki?

Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński

Maciej Brzeziński

Redaktor „Auto Świat”

Jeśli chodzi o jakość oleju, to nie ma możliwości organoleptycznego stwierdzenia, który olej lepszy. Problemem są również testy porównawcze – wymagają olbrzymich nakładów, zaplecza badawczego i czasu – próżno szukać takich niezależnych testów. Dlatego z punktu widzenia kierowcy wybór oleju to kwestia wiary: jeden uważa, że ten olej jest lepszy, a drugi, że inny. Nieco więcej o jakości czy też niskiej jakości wybranych olejów mogą powiedzieć mechanicy, którzy zauważają zwiększoną ilość nagarów w silnikach smarowanych niektórymi olejami, ale wciąż jest to wiedza ograniczająca się do wybranych przypadków.

Jak w prawidłowy sposób dobrać olej silnikowy?

Należy porównać wymagania olejowe silnika z danymi umieszczonymi na etykiecie każdego opakowania z olejem – wszystko musi się zgadzać. Jeśli nie znamy wymagań olejowych silnika, musimy zdać się na pomoc warsztatu. Poza wszystkim, jest sporo niuansów dotyczących stosowania nowoczesnych olejów w starszych silnikach, nie zawsze jest to dobry pomysł.

Etykiety olejowe – jak je czytać?

Na każdej etykiecie oleju podana jest lepkość oraz lista norm: API, ACEA a także producentów aut, z jaką zgodny jest dany olej. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na normy ACEA i wymagania producentów: olej ma spełniać normy takie, jak tego życzy sobie producent auta, literki muszą się zgadzać. Tyle.

Pora roku a dobór oleju silnikowego. Czy w okresie zimowym należy stosować inny olej niż w okresie letnim?

Obecnie stosuje się oleje wielosezonowe, dobierane pod kątem wymagań silnika, a nie pory roku.

Next article