Dlatego używanie odpowiednich opon jest tak ważne. Sezonowa wymiana opon to pierwszy krok do zapewnienia bezpieczeństwa sobie, najbliższym, a także innym użytkownikom ruchu drogowego. Mimo że świadomość Polaków w zakresie bezpieczeństwa związanego z sezonową wymianą opon jest coraz większa, to na drogach nadal obserwujemy samochody poruszające się na oponach letnich, kiedy robi się zimno. Takie zachowanie jest skrajnie niebezpieczne dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego, nie tylko dla właścicieli tych pojazdów.

Odpowiednie ogumienie charakteryzuje się przede wszystkim przystosowaniem do warunków atmosferycznych panujących w danym sezonie. W Polsce lato cechuje się powracającymi upałami, a późna jesień, jak i cała zima niskimi temperaturami - od samego rana, kiedy pierwszy raz wsiadamy do naszych samochodów. Zimą nietrudno również o śnieg czy błoto pośniegowe na drogach, które stanowią dodatkowe niebezpieczeństwo dla kierowców. Dlatego, w tych różnych warunkach, rekomendujemy jazdę na oponach zimowych od późnej jesieni, kiedy temperatura rano spada poniżej 7 st. C., a od wiosny na oponach letnich, które lepiej wytrzymują letnie upały.

Dlaczego opony zimowe są bezpieczniejsze kiedy robi się chłodno?

Przede wszystkim pojazdy poruszające się na oponach zimowych są w stanie wyhamować wcześniej niż te, które poruszają się na oponach letnich. Dzieje się tak, ponieważ zimówki zbudowane są z mieszanki, która zawiera więcej naturalnej gumy i krzemionki, dzięki czemu nie twardnieje, gdy temperatura spada poniżej 7 st. C. Właśnie to twardnienie powoduje zmniejszenie przyczepności oraz wydłużenie drogi hamowania, a to stanowi realne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Specjalna rzeźba bieżnika opon zimowych również przyczynia się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa na drogach. Tę rzeźbę charakteryzują duże bloki w strefie barkowej oraz odpowiednio ukształtowane nacięcia, zwane lamelkami, które rozszerzają się pod naciskiem samochodu. Dzięki temu opony zimowe mogą wgryźć się w śnieg czy błoto pośniegowe. Jednak to nie jedyne zadanie bieżnika zimowek. Bardzo ważną rolę odgrywa również specjalny układ rowków, które pozwalają oponom zimowym dokładnie odprowadzać wodę czy błoto pośniegowe spod kół.

To wszystko sprawia, że późną jesienią oraz zimą bezpieczeństwo zapewnić mogą tylko opony zimowe, oznaczone symbolem płatka śniegu na tle góry. Opona homologowana jako zimowa musi mieć ten symbol. Symbol M+S oznacza tylko, że opona ma bieżnik śniegowy (poprawiona trakcja na śniegu), a nie mieszankę zimową.

Nie warto czekać z wymianą opon do pierwszych opadów śniegu – nie tylko z powodu dużych kolejek w serwisach, a właśnie ze względów bezpieczeństwa. Zwlekając możemy po prostu do serwisu nie dojechać, bowiem różnice w drodze hamowania między oponami zimowymi, a letnimi, przekraczają długość jednego samochodu.